Kopia pierwszego folio Szekspira odnaleziona na szkockiej wyspie Bute
W roku 2016 przypada 400 rocznica śmierci legendarnego angielskiego poety i dramaturga Williama Szekspira. Dosyć niedawno miało miejsce odkrycie, które w pewien sposób może jeszcze bardziej upamiętnić ten istotny rok w historii literatury.
Na jednej ze szkockich wysp odnaleziono bowiem kolejny egzemplarz pierwszego folio Szekspira. Miejscem niebywałego odkrycia jest dostojna rezydencja Mount Stuart. Prof. Smith z Uniwersytetu w Oxfordzie była zaskoczona tym odkryciem, gdyż natrafiano na egzemplarz, o którym nic nie było wiadomo. Nie jest pewne, u kogo przebywała ta konkretna kopia przez cztery stulecia. Odnotowane zostało jednak to, że w XVIII wieku jej właścicielem był Isaac Reed, edytor pracujący w Londynie. Z kolei po jego śmierci w 1807 roku, folio zostało sprzedane za 37 funtów. Dalej wiadomo także, że biblioteka na wyspie Bute weszła w stan jego posiadania w 1896 roku. 234 pierwsze folio Szekspira trafiło ostatecznie do posiadłości Mount Stuart około 1900 roku.
Pierwsze zbiorowe wydania dzieł Williama Szekspira to jedne z najbardziej poszukiwanych i pożądanych książek świata. Opublikowane w roku 1623, siedem lat po śmierci autora, składają się z 38 sztuk. Gdyby nie one, ludzkość nie poznałaby aż 18 utworów wielkiego angielskiego dramaturga, w tym takich sztuk jak: Makbet, Burza, Wieczór Trzech Króli czy Juliusz Cezar. Jak dotąd odnaleziono 234 egzemplarze folio, przypuszcza się jednak, że pierwsze wydanie dzieł Szekspira rozeszło się w nakładzie około 750 sztuk. Lokacja znacznej większości wciąż jest nieznana, dlatego są też one łakomym kąskiem dla wielu kolekcjonerów. Podobne odkrycie miało miejsce dwa lata temu, w małym miasteczku na północy Francji.
Ceny pierwszych folio sięgają olbrzymich kwot. Jeden z egzemplarzy posiadanych przez Uniwersytet w Oxfordzie został sprzedany w roku 2003 za 3, 5 mln funtów. Kolejny zaś sprzedano na aukcji w roku 2006 za blisko 2, 8 mln funtów.