Góra K2 zdobyta zimą – książki o himalaizmie!
Kilka dni temu, 16 stycznia, świat obiegły wspaniałe wieści – góra K2 zdobyta zimą! Tego niesamowitego czynu dokonał nepalski zespól himalaistów. Sprawa jest naprawdę wyjątkowa, ponieważ K2 był ostatnim ośmiotysięcznikiem, niezdobytym zimą. Do teraz.
Wyprawę z zapartym tchem śledzili fani górskich wspinaczek na całym świecie. Media co rusz informowały o kolejnych etapach tej podróży, a ekipa mogła liczyć na wsparcie nie tylko miłośników ekstremalnych sportów. Kibicowali im właściwie wszyscy! Warto też wspomnieć, że ponad 30 lat temu to Polacy zapoczątkowali zimowy marsz na drugą co do wysokości, górę Ziemi. Na szczycie w komplecie zameldowali się: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma Gyalje Sherpa, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa oraz Dawa Tenjing Sherpa. To oni już na zawsze zapiszą się w historii gór.
Góra K2 zdobyta zimą
Podobnie, jak bohaterowie książek, które dziś dla was przygotowałam. Ponieważ zdobycie K2 zimą to prawdziwe święto każdego miłośnika górskich wspinaczek, warto nieco dłużej zostać przy tym temacie. Prawdopodobnie już niedługo także o Nepalczykach powstaną książki, w których zaprezentują czytelnikom największą przygodę życia. W końcu przetarli szlaki i zakończyli pewną erę. Już zawsze będą na ustach wszystkich, jako ci, którzy jako pierwsi zdobyli szczyt K2 zimą! Tymczasem warto sprawdzić, co nowego pojawiło się wśród alpinistycznej literatury.
Alpiniści Stalina Cédric Gras
W tej książce czytelnicy mają okazję zapoznać się z niepublikowaną do tej pory historią dwóch sowieckich alpinistów, braci Abałakowów. Autor korzystał z wielu źródeł, w tym z zachowanych dzienników Jewgienija. W związku z tym odbiorcy otrzymują niezwykłą historię, która przez długie lata ukryta była przed szerszą publicznością. A chociaż oboje byli pionierami górskich wypraw, los nie oszczędził im cierpienia.
Książka dostępna od 24 lutego 2021 roku.
Niemożliwe nie istnieje Kilian Jornet
Dacie wiarę, że autor tej książki dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej? Poza tym na koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę. Teraz w swojej książce dzieli się z czytelnikami doświadczeniem, zaraża pasją i przekonuje, że wszystko jest możliwe, trzeba tylko chcieć i odważyć się sięgać po marzenia.
Książka dostępna od 27 stycznia 2021 roku.
8000 zimą Bernadette McDonald
Autorka, która słynie ze znakomitych książek non fiction o górach, po raz kolejny zachwyca. Tym razem relacjonuje czytelnikom pierwsze wejścia na najwyższe szczyty Ziemi, ale nie zapomina również o wyprawach mniej udanych i tragicznych. Zwieńczeniem tych wyścigów miało być zdobycie szczytu K2 zimą. To właśnie dokonało się na naszych oczach, więc bez wątpienia historia zostanie napisana na nowo.
Książka już dostępna.
Minus 100 stopni Art Davidson
Góry wciąż stawiają twarde warunki tym, którzy mają odwagę się z nimi mierzyć. Autor drobiazgowo relacjonuje pierwszą, zakończoną powodzeniem, zimową wyprawę na McKinley. A ponieważ był jej uczestnikiem, pomaga zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się tam na górze.
Książka dostępna od 27 stycznia 2021 roku.
Berbeka Dariusz Kortko i Jerzy Porębski
Jest to biografia Macieja Berbeki, który jako pierwszy przekroczył zimą wysokość 8000 metrów w Karakorum. Zasłynął on jako zdobywca pięciu ośmiotysięczników i zimowy zdobywca Manaslu, Cho Oyu, a także dwunastej pod względem wielkości góry na świecie, Broad Peak. I chociaż w 2013 roku nie udało mu się powrócić z górskiej wyprawy, jego pasja i miłość do gór wciąż inspirują.
Książka już dostępna.
Gdyby to nie był Everest Leszek Cichy i Piotr Trybalski
Autor książki zdradza w niej kulisy jednego z najważniejszych wydarzeń nie tylko w swoim życiu, ale także światowego himalaizmu. Dnia 17 lutego 1980 roku, dokładnie o godzinie 14:25 Leszek Cichy wraz z Krzysztofem Walickim stanęli na szczycie Mount Everest. Tym samym zapisali się w historii wspinaczki, jako pierwsi zimowi zdobywcy tej góry. W związku z tym czytelnicy otrzymują opowieść o ludzkich możliwościach, determinacji i dramatach rozgrywających się w warunkach ekstremalnych.
Książka już dostępna.
Ponad światem Scott Ellsworth
Wiedzieliście, że wielkie mocarstwa, które w latach 30. XX wieku starały się za wszelką cenę udowodnić swoją wartość, konkurowały ze sobą również w dziedzinie alpinistyki? Okazuje się, że początek II wojny światowej ma też zupełnie mniej znane, górskie oblicze. Opowieść autora pokazuje również nastroje w Indiach, Chinach i Tybecie oraz ogólnoświatowy pęd ku władzy. Przekonajcie się, jak wyglądały wyprawy na najwyższe szczyty Ziemi, kiedy to alpiniści wybierali się na nie wyposażeni jedynie w ciepłe kurtki i wełniane czapki.