Paszport Polityki 2020 dla Miry Marcinów

Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego. Mira Marcinów dołączyła do grona nagrodzonych Paszportami Polityki w kategorii „Literatura”, a w tym gronie są m.in. Olga Tokarczuk, Jerzy Pilch i  Andrzej Sapkowski. 

Paszport Polityki 2020 dla Miry Marcinów

Paszport Polityki 2020 dla Miry Marcinów

Wczoraj, 26 stycznia, poznaliśmy tegorocznych laureatów. W kategorii „Literatura” Paszportem Polityki 2020 wyróżniono Mirę Marcinów.  Jury doceniło jej najnowszą książkę.

Bezmatek jest bardzo emocjonalną i osobistą powieścią. Autorka napisała ją po śmierci matki, zatem słychać w niej echo przeżytej straty.

Głowna bohaterka książki próbuje uporać się ze śmiercią matki. Jej narracja tworzy niezwykły portret matki oraz fascynacji, jaką wzbudza w córce. Marcinów z jednej strony porządkuje wspomnienia, a z drugiej składa z nich pełną ekspresji opowieść, w której nie brakuje specyficznego, czarnego humoru.

Mira Marcinów Bezmatek - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności końca: ktoś zmarł śmiercią tragiczną lub po długich cierpieniach. W tej książce jest inaczej. Są lata dziewięćdziesiąte i te teraz, są małe dziewczynki i młode matki. Marcinów próbuje znaleźć nowy język na opisanie straty i ze skrajnej intymności robi literaturę: transową, mocną, dowcipną, a jednocześnie drżącą, okrutnie szczerą, pełną czułości i tęsknoty nie wiadomo za czym, choć wiadomo, że tej pustki wypełnić się nie da.

„Bezmatek” to brutalna opowieść o pragnieniu życia i ucieczce od umierania oraz historia wielkiej, szalonej i zachłannej miłości, jaka może wydarzyć się tylko między matką a córką.

~ z opisu wydawcy

Mira Marcinów urodziła się w 1985 roku w Szczecinku. Obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, jest filozofką i doktorem psychologii. Jej artykuły były publikowane m.in. w Znaku i Tygodniku Powszechnym. W 2019 roku znalazła się w finale Nagrody Naukowej Polityki. Bezmatek to jej czwarta książka. W swoim pisarskim portfolio Mira Marcinów ma jeszcze: Szaleństwo jako wybór, Niezabliźniona rana Narcyza (napisana wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) oraz Historia polskiego szaleństwa. 

Laureaci w innych kategoriach

  • Film: Piotr Domalewski za Jak najdalej stąd
  • Teatr: twórcy Teatru 21, jego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem
  • Kultura Zdalna 2020: Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Agains Gravity
  • Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas
  • Muzyka poważna: Ania Karpowicztwórczyni kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble
  • Muzyka popularna: zespół Siksa (w składzie: wokalistka, aktorka i poetka Alex Freiheit oraz basista Buri)
  • Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński i Artur Ganszyniec (Different Tales) — twórcy gry Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest
  • Kreator kultury: Bożena i Lech Janerkowie — jedna z najbardziej oryginalnych par polskiego rocka

Paszporty Polityki 2020 — dostosowane do nowej rzeczywistości

Tegoroczna gala wręczenia nagród odbyła się bez publiczności, ale mogliśmy oglądać transmisję online. Ze względu na ciężką sytuację twórców kultury w 2020 roku zdominowaną przez pandemiczne ograniczenia, nagrody pieniężne dostali nie tylko laureaci Paszportów Polityki — jak było do tej pory — ale też wszyscy nominowani.

W tym roku, również pierwszy raz w historii, organizatorzy przyznali Paszport Polityki w kategorii „Kultura Zdalna”, za wykorzystanie nowych technologii do szerzenia kultury w sieci. Tym samym dotarcie z treściami wysokiej jakości do jak najszerszego grona odbiorców.

Bezmatek, książkę, za którą Mira Marcinów dostała Paszport Polityki 2020, możecie znaleźć w tym miejscu

Sprawdź też:

Cytat pochodzi ze strony: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2100299,1,literatura-mira-marcinow-laureatka-paszportow-polityki.read