Paszporty „Polityki” 2020

Paszporty Polityki 2020 – na te nominacje w dziedzinie literatury czekałam niecierpliwie, jak z pewnością większość miłośników książek. W końcu dzięki takim wyróżnieniom i nominacjom mamy szansę poznać młodych i utalentowanych pisarzy. Historia nagrody sięga 1993 roku, kiedy to została ustanowiona przez tygodnik Polityka. Od tego czasu wręczana jest co roku w aż siedmiu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka oraz estrada. Jej pomysłodawcy idą jednak z duchem czasu i od 2016 roku występuje jeszcze jedna grupa – kultura cyfrowa.

Paszporty „Polityki” 2020

Jak wszystkie wydarzenia kulturalne w tym roku, również Paszporty muszą mierzyć się z ograniczeniami, wynikającymi z panującej pandemii. Ponieważ zwycięzca zostanie ogłoszony 12 stycznia 2021 roku, wręczenie nagrody odbędzie się bez udziału publiczności. Transmisją zajmie się telewizja TVN. Ponadto w tym roku organizatorzy, by wesprzeć branżę kulturalną, zdecydowali się podnieść nagrodę finansową. A także wyróżnić finansowo nie tylko zwycięzców, ale i nominowanych artystów.

Paszporty Polityki 2020

Obecna sytuacja szczególnie nie sprzyja młodym i debiutującym twórcom. Przebić się z twórczością w czasach, kiedy spotkania z artystami są ograniczone lub wręcz niemożliwe, jest trudno. Odbiorcy nie mają szansy poznać bliżej pisarza, brakuje możliwości skonfrontowania własnych przekonań z tym, co na myśli miał autor. Do tego czytelnicy sięgają zazwyczaj po znane nazwiska – nie chcą ryzykować, stawiają więc na pewnik. Istnieją więc duże obawy, że młodzi pisarze w najlepszym okresie swojej twórczości, zostaną po prostu pominięci i niezauważeni. Pojawia się tu również inny aspekt. Branża wydawnicza także nie chce ryzykować w tych niepewnych czasach, w związku z tym rzadko decydują się na wydanie książki początkujących pisarzy lub tych, którzy mają na koncie niewielki dorobek literacki.

Paszporty Polityki to jedna z tych nagród, które bez wątpienia pomagają twórcom dotrzeć do szerszego grona odbiorców i podnoszą ich wartość na rynku.

Paszporty Polityki 2020 – nominowani w kategorii Literatura

W tym roku wśród nominowanych szczęśliwców znaleźli się:

Halny - kup na TaniaKsiazka.pl

Igor Jarek za tom opowiadań Halny

 Halny jest prozaicznym debiutem pisarza. Czytelnicy mogą jednak go kojarzyć choćby z komiksów, które stworzył wspólnie z żoną, Judytą Sosną. Na literackiej scenie debiutował już w 2008 roku tomem wierszy pt. Różyczka. Jest też laureatem nagrody im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Paszporty „Polityki” 2020

Mira Marcinów za książkę Bezmatek

Autorka również pierwsze kroki w literackim świecie ma już za sobą. Pracuje obecnie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie zajmuje się filozofią psychiatrii i teorią szaleństwa. W związku z tym jej pierwsze publikacje były związane właśnie z tym tematem. Pierwsza książką, którą wydała, nosi tytuł Historii polskiego szaleństwa.

Instrukcja dla ludzi nie stąd - kup na TaniaKsiazka.pl

Patrycja Sikora za tom poezji Instrukcja dla ludzi nie stąd

I w tym wypadku jest to jej debiut książkowy. Wcześniej autorce udało się zyskać tytuł finalistki projektu Biura Literackiego Połów 2018.

Macie swojego faworyta? A może Waszym zdaniem kogoś brakuje na tej liście?