Najlepszy polski kryminał retro – ruszył nabór do nagrody
Czy w 2020 roku wpadł Ci do rąk jakiś wyjątkowy, polski kryminał retro? Może dałeś się wciągnąć w historię, której tłem było miasto z okresu dwudziestolecia międzywojennego? I wspólnie z bohaterami przemierzałeś jego uliczki w poszukiwaniu złoczyńców? Jeśli tak, możliwe, że ta książka ma szansę zdobyć główną nagrodę w konkursie na najlepszy polski kryminał retro na festiwalu Kryminalny Magiel!
Kryminalny Magiel – nagroda za kryminał historyczny
Uwaga, uwaga! Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury Hutnik, czyli organizatorzy festiwalu Kryminalny Magiel, już od początku lutego przyjmują zgłoszenia do drugiej edycji konkursu na najlepszy kryminał retro z 2020 roku! Celem tego wydarzenia jest uhonorowanie autorów, którzy sprawnie poruszają się po dawnych, pożółkłych już mapach miast. Twórców, którzy swobodnie opisują minione realia. Ostatnim laureatem tego zaszczytnego tytułu był Tomasz Duszyński, wyróżniony za powieść Glatz. W uzasadnieniu jurorów mogliśmy wtedy przeczytać, że doskonale oddaje ona »dekadencką, mroczną, zmrożoną naraz i wilgotną atmosferę Kłodzka« z czasów międzywojennych.
Kryminalny Magiel – druga edycja
Powieści kryminalne można zgłaszać do 5 marca. Muszą one jednak spełniać kilka kryteriów. Autorem powinna być pełnoletnia osoba, będąca obywatelem Polski, która zaakceptuje warunki regulaminu konkursowego. Same książki natomiast mają być napisane w języku polskim. A także wydane po raz pierwszy w roku 2020 przez wydawnictwo bądź wydawcę, którego siedziba znajduje się na terenie Polski. Oczywiście ich tematyka powinna się zawierać w obszarze kryminału retro i kryminału historycznego.
Jurorzy będą mieli trzy miesiące na przeczytanie i ocenę zgłoszonych książek. W związku z tym 12 czerwca 2021 roku poznamy nazwisko pisarza, który, nomen omen, spisał się najlepiej. Stanie się to podczas Festiwalu Kryminalnego Retro Kryminalny Magiel, odbywającego się w Gostyniu.
Oprócz prestiżu, sławy, oklasków, zapisania się w szerszej świadomości czytelników oraz okolicznościowej statuetki – zwycięzca otrzyma również nagrodę finansową w wysokości pięciu tysięcy złotych. To dość miła gratyfikacja i wynagrodzenie twórczego trudu. Za drugie i trzecie miejsce organizatorzy przewidują statuetki i dyplomy.
Ponadto przewidziano jeszcze jedno wyróżnienie pod patronatem Komendanta Szkoły Policji w Pile. Zostanie ono przyznane autorowi, który stworzył utwór o wyjątkowych walorach promujących służbę policyjną – jej historię, zasady i wartości.
****
Zgłoszenia należy przesyłać na adres Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu: Wrocławska 257, 63-800 Gostyń. Regulamin konkursu znajdziesz na stronie festiwalu.
Czytaj regulamin konkursu>>
Powiązane artykuły: