Historia Zebrana - najlepsze książki historyczne roku wybrane! Historia Zebrana

Znamy wyniki unikalnego na polskim rynku plebiscytu Historia Zebrana na najlepsze książki historyczne 2020 roku, organizowanego przez redakcje portalu historycznego Histmag.org i serwisu Granice.pl. Poniżej przedstawiamy zwycięskie publikacje, wybrane w trzech kategoriach: W rolach głównych (biografie i wspomnienia postaci historycznych, ludzi tworzących historię lub doświadczonych nią), Okiem badacza (książki historyczne wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych historyków lub pasjonatów tematu) oraz Historia niebanalna (książki popularyzujące historię w nietuzinkowy sposób; wszelkie te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach).

Historia Zebrana

Historia Zebrana – wyniki plebiscytu, edycja 2020

Konkurs Historia Zebrana cieszy się dużym zainteresowaniem. Niech świadczy o tym, fakt, że na ulubione pozycje internauci oddali ponad 7 tysięcy głosów! Głosy te są potwierdzane za pośrednictwem telefonu komórkowego, co umacnia wiarygodność wyników. Ta duża społeczność wirtualna przyznała zatem swoje nagrody, osobno natomiast książki wyróżnili jurorzy – dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Głosowanie jurorów

Spośród 45 książek nominowanych do nagrody, jury postanowiło wyróżnić:

  1. W kategorii: W rolach głównych

Zofia Wojtkowska wykazała się nie tylko dużą odwagą, ale i wrażliwością tworząc portret jednego z najbardziej wpływowych rodów w historii Polski. Ten panteon nieszablonowych postaci staje się niejako zwierciadłem pokazującym zarówno wielkość, jak i kruchość polskiej państwowości. Bohaterowie książki Wojtkowskiej wiedzieli, że wielkie nazwisko i związana z nim pozycja społeczna nie jest przywilejem, ale zobowiązaniem. To uniwersalna lekcja dla nas wszystkich.

~ Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org

2. W kategorii: Okiem badacza

Książka jest bardzo cennym głosem w stulecie obchodów Niepodległej. Głosem przypominającym, jaką rolę odegrały środowiska lewicowe w procesie kształtowania się najpierw idei, potem walki, a następnie tworzenia zrębów państwa. Autor opisuje w sposób bardzo szeroki postacie z tej strony sceny politycznej. Czytelnik może zapoznać się z poglądami ówczesnych czołowych przedstawicieli tego nurtu i na podstawie tej gruntownie opisującej ówczesną rzeczywistość lektury – wyrobić sobie zdanie na ten temat.

~ prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu

3. W kategorii: Historia niebanalna

Estetyka i wysoka jakość merytoryczna – tak w skrócie można przedstawić niniejszą książkę. Dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja prezentuje nieznane i mało znane zdjęcia Juliena Bryana, dokumentalisty, który starał się przedstawić na fotograficznej kliszy świat ZSRR. Kraj ten wydawał mu się egzotycznym zakątkiem globu, gdyż do 1933 USA nie utrzymywały z nim oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Publikacja stanowi cenny materiał do badań, ale i ma wpływ na popularyzację minionych wydarzeń. Zdjęcia ukazujące wojenną codzienność to cenny skarb.

~ z-ca red. naczelnego Histmag.org, Magdalena Mikrut-Majeranek

Głosowanie Internautów

1. W kategorii: W rolach głównych

To pozycja, która w obszerny sposób tłumaczy skąd się wzięli, kim byli i jak żyli członkowie formacji SS. To książka pokazująca, jak niewiele potrzeba, by obudzić w ludziach nienawiść, nietolerancję i mordercze instynkty. Główną osią powieści jest historia esesmana Hansa i jego żony Ann – dumnej ze swojego męża, który w szeregach SS jest ceniony, coś znaczy i może lepiej przysłużyć się Führerowi.

~ Patrycja Dyrda, internautka głosująca na nią w plebiscycie

2. W kategorii: Okiem badacza

  • Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945, Andrzeja Borcza, IPN

Praca Andrzeja Borcza to nie tylko udana monografia. Zawiera przystępnie opracowane opisy różnych elementów konspiracyjnych realiów, dzięki czemu stanowi też dogodny punkt wejścia dla zainteresowanych tematyką polskiego podziemia niepodległościowego w kraju podczas II wojny światowej.

~ Mateusz Balcerkiewicz, redaktor naczelny Histmag.org

3. W kategorii: Historia niebanalna

Jak sam autor napisał książka ta jest o „polskim mentalu”, opisuje i tłumaczy w niej nasze działania, wybory i wewnętrzne konflikty. Publikacja ta buduje w Polakach poczucie dumy np. z federacyjnego państwa, które zbudowaliśmy; z odzyskania niepodległości; z naszego charakteru narodowego i sposobu traktowania mniejszości. Uważam tę pozycję za niezbędnik każdego patrioty.

~ Dawid Łabądź, internauta biorący udział w plebiscycie

Wydawcy zwycięskich publikacji otrzymają pamiątkowe dyplomy od redakcji portali Histmag.org i Granice.pl. Zgodnie z regulaminem plebiscytu nagrodzeni zostaną również Internauci, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Historia Zebrana – co dalej?

Biorąc pod uwagę, że koniec jest początkiem czegoś nowego, już teraz możemy zdradzić, że już na początku czerwca wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana. Tym razem będziemy wybierać najlepszą książkę historyczną I półrocza 2021 roku. Już teraz rozpoczyna się proces, w którym wydawcy, dystrybutorzy oraz autorzy książek historycznych mogą zgłaszać swoje tytuły. Więcej informacji na temat konkursu znajdziesz w tym miejscu.

Powiązane artykuły: