PNL 2021: Nagroda im. Stanisława Barańczaka - Igor Jarek laureatem Nagroda im. Stanisława Barańczaka

Na początku maja poznaliśmy laureata siódmej już edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej 2021 – Nagrody im. Adama Mickiewicza. Został nim literaturoznawca, wydawca i tłumacz Jan Gondowicz. I to była jedynie pierwsza z dwóch części tej nagrody. 28 maja dowiedzieliśmy się bowiem, do kogo trafiło stypendium, czyli Nagroda im. Stanisława Barańczaka.

Nagroda im. Stanisława Barańczaka

Fot. amu.edu.pl

PNL 2021: Nagroda im. Stanisława Barańczaka

Poznańską Nagrodę Literacką przyznaje się od 2015 roku. Ustanowiono ją po śmierci polskiego poety, krytyka literackiego, tłumacza i jednego z najważniejszych twórców formacji poetyckiej Nowa Fala – Stanisława Barańczaka. Jak już wspomniałam, nagroda ta składa się z dwóch części. Pierwszą jest Nagroda im. Adama Mickiewicza i jest przyznawana za całokształt twórczości. Druga natomiast – Nagroda im. Stanisława Barańczaka – to stypendium w wysokości 40 tysięcy zł. Trafia ono do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej.

W tym roku do tego zaszczytnego wyróżnienia nominowano następujących pisarzy:

  • Urszula Honek za książkę Pod wezwaniem,
  • Igor Jarek za książkę Halny,
  • Katarzyna Szweda za książkę Bosorka.

Igor Jarek laureatem Nagrody im. Stanisława Barańczaka

Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka otrzymał Igor Jarek – poeta, prozaik, dramatopisarz, autor scenariuszy do komiksów. Kapituła wyróżniła go za książkę Halny, wydaną w 2020 roku. Członkini jury PNL, badaczka i krytyczka literatury – Inga Iwasiów podczas uroczystej gali Poznańskiej Nagrody Literackiej, która była transmitowana online z  Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, przedstawiła uzasadnienie kapituły:

Nagromadzenie, zwielokrotnienie, wyolbrzymienie, groteska, włączenie ech filmów, popkulturowych klisz rozpycha tekst od środka jak wiatr ulice; pcha historię do przodu niczym podmuch halnego wytrząśniętą z kosza na śmieci zawartość, która jednak nie jest przypadkowym, miejskim śmietnikiem, lecz takim stojącym między blokowiskiem a biblioteką. Ktoś zaś, dobierający dla nas wątki, jest nie tylko obserwatorem i w nieoczywisty sposób uczestnikiem, lecz kimś, kto pisze tę piosenkę – świetny utwór, powtarzany chętnie i bezbłędnie nawet na haju i na zjeździe, czasem sentymentalny i niosący nadzieję, nawet gdy uczestniczy w jej unicestwieniu, lecz przede wszystkim wymagający talentu i ćwiczeń. Przyznając Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, mamy nadzieję przyczynić się do zyskania warunków do tych ćwiczeń.

Gratulujemy laureatowi tego zaszczytnego wyróżnienia!

***

W latach ubiegłych Nagroda im. Stanisława Barańczaka trafiła do Tomasza Bąka, Moniki Glosowitz, Magdaleny Kicińskiej, Szczepana Kopyta, Małgorzaty Lebdy i Kiry Pietrek. Natomiast książka tegorocznego zwycięscy, Igora Jarka pt. Halny dostępna jest w tym miejscu.

Zobacz także: