15 maja w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wręczono Wawrzyny 2017. To była 14 edycja ważniejszej Literackiej Nagrody Warmii i Mazur. Kapituła Konkursu przyznała Wawrzyn 2017 dla Jakuba Żulczyka za najlepszą książkę 2017 roku.

Wawrzyn 2017 dla Jakuba Żulczyka. Podwójne wyróżnienie

Najlepszą książką okazało się Wzgórze psów Jakuba Żulczyka. Pisarz został też wyróżniony Nagrodą Czytelników, więc jest niekwestionowanym zwycięzcą konkursu. Książka Jerzego Kurowskiego Słynne płyty i słynne okładki dostała wyróżnienie honorowe przyznane za walory poznawcze i edytorskie.

Jakub Żulczyk, pisarz młodego pokolenia, urodził się w 1983 roku. Pochodzi z Mazur, obecnie miesza w Warszawie i tam pracuje. Poza pracą powieściopisarza zajmuje się też pisaniem felietonów i scenariuszy (m.in do świetnego – moim zdaniem – serialu HBO Belfer). Debiutował powieścią Zrób mi jakąś krzywdę w 2006 roku. Niedawno tę książkę wydano ponownie.

Nagrodzone Wawrzynem 2017 Wzgórze psów to thriller, którego akcja ma miejsce na warmińsko-mazurskiej prowincji, gdzie zdarzają się tajemnicze zaginięcia. Wzgórze psów to historia zagmatwanych losów rodzinnych. Żulczyk próbuje odpowiedzieć na pytania: w jaki sposób powstaje w ludziach poczucie krzywdy i  jak daleko można posunąć się wymierzając sprawiedliwość.

Poniżej fragment książki:

Gdzieś nieopodal zaczyna szczekać pies. Po chwili dołącza do niego jeszcze jeden, jakby stojący na wzgórzu. I jeszcze jeden, i jeszcze jeden. (…) Otacza nas cała armia psów, cały pierścień, korowód. Nie widać ich, ale słychać je tak, że prawie wchodzą mi do głowy. Za parę chwil w mojej głowie będą mieszkać już tylko psy. Jakby każde szczeknięcie rodziło kolejnego szczekającego psa i tak w kółko. Schowane w lesie, niewidoczne, ukryte w ciemności wyją w powietrze.

Jeżeli jesteście ciekawi, co o tej powieści sądzi jedna z naszych redakcyjnych koleżanek, to zachęcam do przeczytania artykułu: Wzgórze psów. Jakub Żulczyk – recenzja książki.

Inne nominowane książki

Poza Wzgórzem psów do nagrody było nominowanych 5 książek z 2017 roku:

Nagrodzoną książkę kupicie tutaj>>

Mieliście już okazję ją przeczytać? Co myślicie o innych książkach Jakuba Żulczyka?