Wydarzenia literackie

Poznańska Nagroda Literacka 2021 – laureat to Jan Gondowicz

Poznańska Nagroda Literacka 2021 - laureat to Jan Gondowicz

Co słychać w literackim świecie nad Wartą? Pod koniec kwietnia przyznana została Poznańska Nagroda Literacka 2021. A właściwie jedna z dwóch nagród spod tego „szyldu” – jej laureatem jest Jan Gondowicz. Więcej o wyróżnieniu i tegorocznym zwycięzcy przeczytacie poniżej, zapraszam.Poznańska Nagroda Literacka 2021 - laureat to Jan Gondowicz

Poznańska Nagroda Literacka 2021

Organizatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej są Miasto Poznań i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. W ramach nagrody przyznawane są dwa wyróżnienia:

 • Nagroda im. Adama Mickiewicza
  przyznawana za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury. W tym roku laureatem został Jan Gondowicz, krytyk literacki, tłumacz i wydawca.
 • Nagroda – Stypendium im. Stanisława Barańczaka
  wręczana autorom do 35 roku życia za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki i popularyzacji kultury literackiej. W tym roku w gronie nominowanych znaleźli się:
  Urszula Honek za tom Pod wezwaniem
  Igor Jarek za Halny
  Katarzyna Szweda za książkę Bosorka
  Nazwisko laureata lub laureatki stypendium poznamy 28 maja.

Jan Gondowicz Czekając na Golema

Jan Gondowicz laureatem Nagrody im. Adama Mickiewicza

Piotr Śliwiński, Przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, tegorocznego laureata opisał tymi słowami:

Jan Gondowicz ucieleśnia bowiem żywioł zabawnego, lecz niebłahego słowa, zaskakującej interpretacji, błyskotliwych skojarzeń, rozległej i głębokiej, wręcz podziemnej erudycji. Można by rzec, że żyje literaturą, ale to za mało – on jest życiem literatury. Czytelnikiem i pisarzem, któremu nigdy dość nowych wrażeń i wyzwań, szafarzem widzialnej i niewidzialnej biblioteki zachwyceń, do której wpuszcza nas chętnie, wszelako pod jednym warunkiem, a mianowicie, że porzucimy przed drzwiami rutynę i zniechęcenie.*

Najnowszą książką, która wyszła spod pióra Gondowicza jest wydany w 2019 roku tom Czekając na Golema.

To zbiór esejów poświęconych postaciom związanym z literaturą (ich nazwiska widoczne są na okładce książki). W tym tomie erudycja i humor autora zderza się z tytułowym golemem – tajemnicą do odkrycia, która drzemie w literaturze. Jeśli macie ochotę na wędrówkę po literackim świecie, zajrzyjcie w ten tekstowy kalejdoskop.

Książkę znajdziecie tutaj: Czekając na Golema >>

*Źródło: https://poznanskanagrodaliteracka.pl/poznanska-nagroda-literacka-2021-dla-jana-gondowicza/ 

Zobacz także: