FantastykaWydarzenia literackie

Fantastyka: nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021

Fantastyka: nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021 nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021

Wszyscy polscy twórcy powieści fantastycznych czekają w napięciu na ten moment, gdy zostaną ogłoszone nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021. W tym samym czasie miłośnicy literatury fantasy zacierają ręce, bowiem dostaną jasny sygnał, na jakie pozycje wydawnicze warto zwrócić szczególną uwagę. Która z książek otrzyma zaszczytny tytuł najlepszej książki fantasy sygnowany imieniem jednego prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej, Jerzego Żuławskiego, przyznawany od 2008 roku? Do kogo trafi złote i srebrne wyróżnienie?

nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021

Nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021

Kto w tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, zadecydował o nominacjach? Listę najlepszych powieści fantasy przygotowało trzydziestu ośmiu Elektorów, imiennie zaproszonych przez komitet organizacyjny nagrody. W grupie tej zawsze znajdują się opiniotwórczy odbiorcy literatury fantastycznej – czytelnicy, krytycy literaccy czy recenzenci. Głosowanie odbyło się zgodnie z obowiązującym Regulaminem Nagrody w dniach 1-15.04.2021 roku. Na kolejnym etapie laureatów wybierać już natomiast będzie jury. W skład kapituły konkursowej wchodzą profesjonalni literaturoznawcy, którzy zawodowo zajmują się polską literaturą tworzoną w konwencji fantastyki. Oprócz głównej nagrody pisarze mogą liczyć również na złote i srebrne wyróżnienie.

Poniżej prezentujemy nominacje do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021, wymienione w kolejności wg liczby przyznanych punktów w porządku malejącym:
1. Romuald Pawlak – Podarować niebo
2. Wojciech Gunia – Dom Motta (w: Dom wszystkich snów)
3. Ziemowit Szczerek – Cham z kulą w głowie
4. Agnieszka Hałas – Czerń nie zapomina, 5. tom serii Teatr Węży
5. Michał Cholewa – Dzika karta, 6. tom serii Algorytm wojny
6. Elżbieta Cherezińska – Odrodzone królestwo

Czytałeś nominowane lektury? Masz swojego faworyta, który bardziej niż inni zasługuje na główną nagrodę?

Laureaci poprzednich edycji konkursu

W minionym roku Nagrodę Literacką im. Żuławskiego otrzymał Radek Rak za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Trzykrotnym laureatem tego prestiżowego wyróżnienia został natomiast Jacek Dukaj za powieści Lód (2008), Science fiction (2012) oraz Imperium Chmur (2019). Dwa lata z rzędu nagrodę otrzymał Paweł Majka. W 2015 za Pokój światów oraz w 2016 za Niebiańskie pastwiska. Kto w tym roku dołączy do chlubnej listy najlepszych polskich pisarzy fantasy?

Gratulujemy wszystkim, którzy otrzymali nominację do Nagrody Literackiej im. Żuławskiego 2021 i czekamy na ogłoszenie wyników!

Zobacz także: