Nagroda Żuławskiego 2020

Nagroda Żuławskiego 2020 to doskonała okazja do śledzenia tego, co aktualnie dzieje się wśród polskich powieści fantastycznych. Tym samy, jeśli to jeden z Waszych ulubionych gatunków literackich, koniecznie sprawdźcie, kto w tym roku ma szansę na tytuł najlepszej polskiej powieści fantasy. Warto przy tym wspomnieć, że nominowane są książki, wydane w roku poprzedzającym wręczenie nagrody. Natomiast inicjatywa samego wyróżnienia na cześć pioniera polskiej fantastyki naukowej, Jerzego Żuławskiego, powstała w 2008 roku. Oprócz głównej nagrody przyznawane jest także złote i srebrne wyróżnienie.

Nagroda Żuławskiego 2020

Taka nagroda to nie tylko prestiżowe wyróżnienie, które z pewnością w swoim dorobku chciałby mieć każdy polski twórca literatury fantasy. Ponieważ to również doskonała promocja autora. W związku z tym znacznie szersze grono czytelników ma szansę usłyszeć o danej powieści i zainteresować się twórczością danego autora. Nie od dziś bowiem wiadomo, że literackie wyróżnienia niosą za sobą nie tylko nagrody, ale także zwiększają popularność.

Nagroda Żuławskiego 2020 – lista nominowanych

Nominowani wybierani są poprzez elektorów, zwołanych przez komitet organizacyjny nagrody. W ich skład wchodzą przede wszystkim opiniotwórczy odbiorcy literatury fantastycznej – krytycy literaccy czy recenzenci. Natomiast laureatów wskazuje już jury, złożone z profesjonalnych badaczy literatury fantastycznej. W tym roku elektorzy do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego nominowali:

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody głównej znaleźli się m.in.: Jacek Dukaj (w 2008 roku za książkę Lód), Rafał Kosik (w 2009 roku za książkę Kameleon) czy Anna Kańtoch (w 2013 roku za książkę Czarne). Wszystkim tegorocznym nominowanym życzymy oczywiście powodzenia. Ponadto, gdy tylko dowiemy się, do kogo powędrowała Nagroda Żuławskiego 2020, od razu Was o tym poinformujemy.

Tymczasem Wy, drodzy czytelnicy, koniecznie dajcie nam znać, czy czytaliście którąś z nominowanych książek. A także, czy macie wśród nich swojego faworyta. Jesteśmy tego bardzo ciekawi!