Women’s Prize for Fiction jest jedną z ważniejszych brytyjskich nagród literackich. Wyróżnienie wyrosło z potrzeby pokazania, że nie tylko pisarze liczą się w brytyjskiej literaturze, a to właśnie mężczyźni znacznie częściej byli nominowani do Man Booker Prize. Women’s Prize for Fiction już od 1996 roku (wcześniej pod nazwą Oragne Prize i Baileys Women’s Prize for Fiction) jest zatem nagrodą dla najlepszych autorek anglojęzycznych powieści. 28 kwietnia poznaliśmy którą listę książek, których autorki mają szansę na wyróżnienie w 2021 roku.

Women's Prize for Fiction 2021 - krótka lista

logo nagrody: womensprizeforfiction.co.uk

Spośród długiej listy 16 nominowanych powieści jury wybrało sześć najlepszych. Na krótkiej liście pisarek nominowanych do Women’s Prize for Fiction 2021 pojawiły się nazwiska autorek, które nigdy wcześniej nie były brane pod uwagę w przypadku tego wyróżnienia. To dwie brytyjskie pisarki, dwie Amerykanki, autorka z Barbadosu i pisarka z Ghany-Ameryki.

Women’s Prize for Fiction 2021 — krótka lista

Podczas ogłaszania tegorocznej krótkiej listy Bernardine Evaristo powiedziała:

Powieści tworzomne przez kobiety wymykają się łatwym kategoryzacjom lub stereotypom. Autorki w swoich książkach borykają się z wielkimi problemami społecznymi i wyrażają je za pośrednictwem ekscytujących historii.

Unsettled Ground Claire Fuller - okładka - Women's Prize for Fiction 2021 -- krótka lista

Unsettled Ground Claire Fuller

No one is talking about this Patricia Lockwood

No one is talking about this Patricia Lockwood

Piranesi Susanna Clarke

Piranesi Susanna Clarke

Transcendent Kingdom Yaa Gyasi 

Transcendent Kingdom Yaa Gyasi 

How the One-Armed Sister Sweeps Her House Cherie Jones

How the One-Armed Sister Sweeps Her House Cherie Jones

Moja znikająca połowa Brit Bennett

The Vanishing Half (w Polsce: Moja znikająca połowa) Brit Bennett

Przewodniczącą jury jest laureatka Women’s Prize for Fiction (z 2020 roku) i Nagrody Bookera (2019 r.) — Bernardine Evaristo (polskie wydanie jej nagradzanej powieści niedawno pojawiło się w księgarniach: Dziewczyna, kobieta, inna)W gronie sędziów znaleźli się też: Elizabeth Day, Vick Hope, Nesrine Malik oraz Sarah-Jane Mee.

Krótką listę ogłoszono w specjalnie przygotowanym filmie, który możecie obejrzeć poniżej:

Nazwisko laureatki Women’s Prize for Fiction 2021 poznamy 8 września. To będzie już 26. pisarka, która zostanie nagrodzona tym wyróżnieniem. Zwyciężczyni dostanie też nagrodę pieniężną w wysokości 30 tysięcy funtów.

Sprawdź też: