Nagroda Gombrowicza 2021 – laureatką Aleksandra Lipczak
Nagroda Gombrowicza 2021 przyznana. Laureatką szóstej edycji konkursu została Aleksandra Lipczak, autorka książki Lajla znaczy noc. Wyróżnieniem tym nagradza się debiut rozumiany w lekko zmienionym kontekście, bowiem jako pierwszą lub drugą książkę danego autora, napisaną prozą artystyczną w języku polskim. Drugą – by dać szansę tym, którzy pierwszym dziełem popełnili swego rodzaju falstart.
Nagroda Gombrowicza 2021
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została ustanowiona przez Radę Miejską w Radomiu w 2015 roku, a już rok później przyznano ją po raz pierwszy. Jej organizatorem jest Prezydent Miasta Radomia, współorganizatorem natomiast – Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury. Nagrodę w wysokości 40 000 złotych, ufundowaną przez Miasto Radom, przyznaje Prezydent autorowi wybranemu przez Kapitułę. Mecenasami Nagrody są Jarosław Krzyżanowski oraz Zakłady Automatyki KOMBUD S.A., Parterem Głównym zaś Unidevelopment S.A. Nagrodę wspiera Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, która jest również Patronką Honorową Nagrody.
W tym roku, Nagroda Gambrowicza 2021 została przyznana Aleksandrze Lipczak za książkę Lajla znaczy noc. Członkini Jury, Anna Kałużna, tak argumentowała decyzję kapituły:
Lipczak opowiada o średniowiecznej Andaluzji. Ale pisze też o współczesnym świecie. Co ważne, pisze tak, że jesteśmy porwani rytmem, swobodą i zarazem precyzją tej prozy. W tle jej opowieści kryją się kryzysy, zapaści społeczne, wykluczenia, migracje, moralna panika jako reakcja na inność. Autorka szuka odpowiedzi na aktualne pytania w odległych czasach. Są one związane z możliwością i koniecznością wspólnego zamieszkiwania tego samego skrawka ziemi przez różnych ludzi, różne języki, różne religie, wartości idee. Lipczak pokazuje nam alternatywne porządki wobec modelu kulturowych relacji, jakie dziś znamy. Zwraca uwagę, że moralność, prawo i edukację powinniśmy i możemy ugruntować na różnych współistniejących ze sobą podstawach.
Aleksandra Lipczak, Lajla znaczy noc
Książka Aleksandry Lipczak wydana nakładem Wydawnictwa Karakter rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są „potomkami Maurów”), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest „nową Lampedusą”). Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych…
Książkę Lajla znaczy noc autorstwa Aleksandry Lipczak znajdziesz pod tym linkiem.
Nagroda dodatkowa
Ta edycja jest wyjatkowa pod tym względem, że w tym roku po raz pierwszy kapituła wręczyła także nagrodę dodatkową – miesięczny pobyt w rezydencji w Vence – mieście na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, gdzie pisarz spędził pięć ostatnich lat życia i gdzie go pochowano. Wyróżnienie to trafiło do Macieja Bobuli za książkę Szalejów.
Inni nominowani
Spośród stu nadesłanych w tym roku propozycji do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza kapituła nominowała również:
- Dominikę Horodecką za Wdech i wydech,
- Jolantę Jonaszko za Portrety,
- Macieja Topolskiego za Niż.
Cała trójka otrzymała statuetki i czeki na 5 tys. zł ufundowane przez marszałka województwa mazowieckiego.
Czytaj także: