Szymborska i Medicine – wiersze i kolaże poetki na ciuchach
W tym roku mija 25 lat od przyznania Nagrody Nobla naszej rodzimej poetce Wisławie Szymborskiej. Choć od tego ważnego wydarzenia dzieli nas aż ćwierć wieku, a jej samej nie ma już wśród nas od dziewięciu lat, to pamięć o niej nadal pozostaje żywa. Mało tego, przetrwa nawet apokalipsę, ponieważ jakiś czas temu jej dzieła trafiły do Biblioteki Końca Świata, czyli Doomsday Library w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie, o czym pisałam tutaj. Teraz natomiast jej twórczością zainteresowała się polska marka modowa, należąca do firmy Brandbq. Co mogą mieć ze sobą wspólnego Szymborska i Medicine? Otóż w sklepach tej marki pojawi się nowa kolekcja odzieży ozdobiona wierszami i kolażami poetki, powstała we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Szymborska i Medicine – wiersze i kolaże poetki na ciuchach
Jak możemy przeczytać na stronie marki: „Medicine współpracuje z polskimi artystami i tworzy kolekcje hołdujące sztuce.” Na swoim koncie mają wiele ciekawych projektów, stworzonych w ramach realizacji tej misji. Możemy zatem wzbogacić swoją szafę o odzież, na której widać ślady twórczości m.in.: Magdaleny Parfieniuk, Fridy Khalo, Bartka Bojarczuka, Keitha Haringa, Marcina Wolskiego, a nawet tajemniczego Banksy’ego. W międzyczasie klienci tylko raz wyrazili swoją wątpliwość względem zaproponowanej kolekcji. Dotyczyło to kampanii promującej odzież jako „lek na wypalenie, niepokój i ból istnienia”. Artystką, która współtworzyła ten projekt była Dorota Masłowska. I choć zamysł był ironiczny, konsumenci ostro go skrytykowali. Ostatecznie Medicine przeprosiło za nieprzemyślany ruch, a pisarka wyraziła ubolewanie, że odbiorcy źle zrozumieli jej koncept.
Czy najnowsza kolekcja duetu Szymborska i Medicine podbije serca klientów? Myślę, że jest na to duża szansa. Zwłaszcza że inspiracją do powstania projektów stał się wiersz poetki pt. Możliwości, który pochodzi z tomiku Ludzie na moście z 1986 roku. Tak również nazwano najnowszą kolekcję ubrań. Poniżej możesz obejrzeć owoce współpracy Fundacji Wisławy Szymborskiej z Medicine.
Wisława Szymborska, Możliwości
Prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek, w ten sposób uzasadnił podjęcie współpracy z Medicine:
Akademia Szwedzka przyznając w 1996 roku Literacką Nagrodę Nobla Wisławie Szymborskiej, zwróciła uwagę na charakterystyczny rys jej poezji: ironiczną precyzję. Podobną ironię oraz połączenie filozofii z poczuciem humoru można znaleźć na jej kolażach zwanych wyklejankami. Kolekcja Fundacji Wisławy Szymborskiej i Medicine skierowana jest przede wszystkim do miłośników Szymborskiej i jej ironii, ale wyobrażam sobie, że ktoś, kto nigdy nie czytał wierszy noblistki, a zachwyci się jakimś cytatem lub kolażem – sięgnie po jej książki. Bardzo bym sobie tego życzył!
Przedstawiciele marki Medicine w komunikacie prasowym napisali natomiast:
Umieszczając tekstowe i graficzne cytaty Szymborskiej na naszych ubraniach, podkreślamy aktualność i uniwersalność treści tworzonych przez poetkę. Przecież cytat w nowym kontekście daje możliwości nowych interpretacji! Kolekcja 'Możliwości’ to coś więcej niż tylko ubrania. To przede wszystkim projekt, który obrazuje, jak literatura, sztuka plastyczna i moda mogą ze sobą korespondować i tworzyć zaskakujące efekty”
Zapoznajmy się zatem z treścią dzieła, wokół którego zrobiło się tak głośno:
Możliowości
Wolę kino.
Wolę koty.
Wolę dęby nad Wartą.
Wolę Dickensa od Dostojewskiego.
Wolę siebie lubiącą ludzi
niż siebie kochającą ludzkość.
Wolę mieć w pogotowiu igłę z nitką.
Wolę kolor zielony.
Wolę nie twierdzić,
że rozum jest wszystkiemu winien.
Wolę wyjątki.
Wolę wychodzić wcześniej.
Wolę rozmawiać z lekarzami o czymś innym.
Wolę stare ilustracje w prążki.
Wolę śmieszność pisania wierszy
od śmieszności ich niepisania.
Wolę w miłości rocznice nieokrągłe,
do obchodzenia na co dzień.
Wolę moralistów,
którzy nie obiecują mi nic.
Wolę dobroć przebiegłą od łatwowiernej za bardzo.
Wolę ziemię w cywilu.
Wolę kraje podbite niż podbijające.
Wolę mieć zastrzeżenia.
Wolę piekło chaosu od piekła porządku.
Wolę bajki Grimma od pierwszych stron gazet.
Wolę liście bez kwiatów niż kwiaty bez liści.
Wolę psy z ogonem nie przyciętym.
Wolę oczy jasne, ponieważ mam ciemne.
Wolę szuflady.
Wolę wiele rzeczy, których tu nie wymieniłam,
od wielu również tu nie wymienionych.
Wolę zera luzem
niż ustawione w kolejce do cyfry.
Wolę czas owadzi od gwiezdnego.
Wolę odpukać.
Wolę nie pytać jak długo jeszcze i kiedy.
Wolę brać pod uwagę nawet tę możliwość,
że byt ma swoją rację.
Obejrzyj materiał video promujący kolekcję. Posłuchaj wiersza Możliwości w interpretacji Andrzeja Seweryna, Marka Napiórkowskiego, Doroty Miśkiewicz i Michała Rusinka, a także Karoliny Tomczyk (dyrektor marketingu w Medicine), którzy mają na sobie koszulki inspirowane jego treścią:
Jeśli masz ochotę na chwile z poezją naszej Noblistki, jej dzieła znajdziesz na tej stronie.
Czytaj także: