Paszporty Polityki 2021 – nominacje w kategorii Literatura
Wczoraj poznaliśmy nominacje do Paszportów Polityki 2021! W kategorii Literatura szanse na zdobycie nagrody głównej w dwudziestej dziewiątej edycji plebiscytu tygodnika Polityka ma troje autorów: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska i Grzegorz Uzdański. Więcej informacji o książkach nominowanych autorów znajdziecie poniżej.
Paszporty Polityki 2021 – nominacje w kategorii Literatura
Nominowani wybierani są w głosowaniu krytyków oraz akademików, którzy zajmują się poszczególnymi dziedzinami, w jakich można otrzymać nagrodę.
W przypadku literatury nazwiska nominowanych kandydatów wskazują: Anna Kałuża, Eliza Kącka, Piotr Kofta, Zofia Król, Juliusz Kurkiewicz, Maciej Libich, Paulina Małochleb, Anna Marchewka, Michał Nogaś i Wojciech Szot.
Partnerami kategorii Literatura są: Wrocław Miasto Literatury UNESCO oraz Wrocławski Dom Literatury.
W 2021 roku nominacje otrzymało troje autorów.
Łukasz Barys za Kości, które nosisz w kieszeni
Akcja książki Łukasza Barysa toczy się w małym, prowincjonalnym miasteczku, w którym bieda, niechęć i strach ogarniają mieszkańców, noszących kości w kieszeniach. Baśniowość i fantazja rozbrzmiewają w tej poetyckiej prozie.
Debiut roku i napisana z ogromną delikatnością historia o sojuszu żywych z umarłymi w świecie od pokoleń naznaczonym niesprawiedliwością.
Piotr Kofta*
W »Kościach, które nosisz w kieszeni« spotyka się bogata wyobraźnia z pisarską dyscypliną.
Wojciech Szot*
Elżbieta Łapczyńska Bestiariusz nowohucki
Bestiariusz nowohucki został już kilkukrotnie dostrzeżony i doceniony w tym roku. Elżbieta Łapczyńska otrzymała za niego Nagrodę Conrada, była również nominowana do Literackiej Nagrody Gdynia, do Nike 2021 i do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Bestiariusz to oniryczna opowieść, zanurzona w surrealistycznej rzeczywistości Nowej Huty lat pięćdziesiątych XX wieku.
Elżbieta Łapczyńska wzięła w garść czarną legendę Nowej Huty i wycisnęła z niej jadowity, trujący sok. A tak udatnie odparowanego literackiego koncentratu dawno nie mieliśmy.
Eliza Kącka**
Rzeczywistość, którą portretuje Łapczyńska, jest nieuporządkowana: ludzie, rzeczy i zjawiska mieszają się ze sobą w różnych konfiguracjach, zmyślenie dworuje sobie z historycznych faktów, a nad całością unosi się duch magicznej Schulzowskiej opowieści.
Maciej Libich**
Grzegorz Uzdański Wypiór
Wypiór to napisana w części trzynastozgłoskowcem zabawna opowieść o Adamie Mickiewiczu, który okazuje się być wampirem, mieszkającym w szafie w mieszkaniu dwojga trzydziestolatków. Wieszcz stracił swój twórczy potencjał, daleko mu również do romantycznych porywów serca.
Satyryczny poemat dygresyjny Uzdańskiego czule kpi ze współczesnej Polski na dobre i na złe podszytej romantycznym mitem.
Piotr Kofta***
Napisaną przeze mnie recenzję Wypiora (czy może Wypióra?) przeczytacie tutaj: Tadam! W szafie Adam! Wypiór – recenzja książki Grzegorza Uzdańskiego
Paszporty Polityki 2021 – nominacje w kategorii Literatura
Nazwiska nagrodzonych we wszystkich kategoriach Paszportów Polityki zostaną ogłoszone na gali 18 stycznia 2022 roku.
Czy macie swojego faworyta/faworytkę w kategorii Literatura? Dajcie znać w komentarzach! 🙂
Zobacz także:
*Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2146074,1,nominacja-w-kategorii-literatura-lukasz-barys.read
**Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2146076,1,nominacja-w-kategorii-literatura-elzbieta-lapczynska.read
***Źródło: https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty/2146078,1,nominacja-w-kategorii-literatura-grzegorz-uzdanski.read