ReportażeWydarzenia literackie

Grand Press Książka Reporterska Roku 2021: Aborcja jest Katarzyny Wężyk

Grand Press Książka Reporterska Roku 2021: Aborcja jest Katarzyny Wężyk

Nagroda Grand Press to marzenie każdego reportera. Magazyn Press i  Fundacja Grand Press przyznają ją już od 25 lat dla najwybitniejszych polskich dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych. Od zeszłego roku do grona laureatów dołącza także autor Książki Reporterskiej Roku. Za najlepszy reportaż 2021 uznano książkę Katarzyny Wężyk Aborcja jest. Dziennikarka dostała też tegoroczną Nagrodę Czytelników.

Grand Press Książka Reporterska Roku 2021: Aborcja jest Katarzyny Wężyk

Książka Reporterska Roku 2021 – Aborcja jest

Materiał dowodowy jest w tej książce wstrząsający. Mamy wreszcie książkę, która odczarowuje temat.

(z laudacji Beaty Stasińskiej, członkini Jury konkursu)

Katarzyna Wężyk, publicystka i reporterka, daje swoim czytelnikom możliwość, by spojrzeli szerzej na aborcję w Polsce. To temat, który dzieli naród i polityków, ale sam podział zasłania to, co najważniejsze: dramaty kobiet. To właśnie na nich skupia się autorka. W jej książce znajdziemy wypowiedzi kobiet, które z bardzo różnych powodów zdecydowały się na aborcję.

Dziennikarka pokazuje, że mimo tego, o czym marzą i do czego dążą prawicowe środowiska, politycy i kościelni hierarchowie — aborcja była, jest i będzie. Żeby zrozumieć ten temat i to, że kobiety wychodzą na ulicę, by walczyć o swoje prawa, trzeba aborcję obedrzeć z mitów, jakimi obrosła.

Aborcja jest Katarzyny Wężyk - polski reportaż 2021 roku

Aborcja jest zdobyła nie tylko Grand Press dla książki roku, ale też Nagrodę Czytelników. Katarzyna Wężyk za oba wyróżnienia dostała łącznie nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. złotych.

Książka Reporterska Roku 2021 – finaliści

Reporterską Książkę Roku 2021 wybrano spośród reportaży, które ukazały się między sierpniem 2020 a lipcem 2021 roku. Jury w składzie: Marcin Kowalczyk, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka, Weronika Mirowska i Beata Stasińska oceniało walory merytoryczne, wrażliwość społeczną i etyczną oraz analizę rzeczywistości i dociekliwość autorów.

W tym roku do finału zakwalifikowano 5 książek. Obok reportażu Aborcja jest znalazły się w nim także:

Sprawdź też: