Alpiniści Stalina Cédrica Grasa już wkrótce w księgarniach! Alpiniści Stalina

Byli jednymi z najbardziej utalentowanych alpinistów swojego pokolenia. Na ziemi jednak czyhały na nich zagrożenia o wiele bardziej podstępne, niż na wysokościach. Poznaj niezwykłą historię braci Abałakowów spisaną przez Cédrica Grasa w książce Alpiniści Stalina.

Alpiniści Stalina Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Alpiniści Stalina – wśród lodowców Pamiru

Alpiniści Stalina, czyli Witalij i Jewgienij – obaj zauroczeni surowym pięknem gór i zdeterminowani, by zdobywać szczyty. Choć łączyła ich wielka pasja oraz nie mniejsze osiągnięcia, losy braci potoczyły się w dwóch zupełnie różnych kierunkach. Sytuacja społeczno-polityczna nie sprzyjała wówczas ekspedycjom: gdy Abałakowowie planowali kolejne pionierskie wyprawy, Związek Radziecki wchodził w czarny okres swojej historii, czyli rewolucję październikową i okres wielkiej czystki. Witalij z powodu donosu trafił do więzienia, był torturowany przez funkcjonariuszy NKWD i nieomal zesłany do łagrów. Tymczasem Jewgienij, absolwent Akademii Sztuk Pięknych, zdołał wkraść się w łaski władzy. Po latach jeden z braci postanawia spełnić swoje marzenie i powrócić do górskich wspinaczek, pomimo kalectwa…

Na tropie zapomnianych bohaterów

Cédric Gras z pasją i determinacją godną reportera śledczego odkrywa przed nami niepublikowaną dotąd historię dwóch sowieckich alpinistów, którzy podjęli wiele pionierskich wypraw w góry Pamiru. Opierając się na materiale źródłowym, m.in. dziennikach Jewgienija, odtwarza zapomniane karty z dziejów światowego alpinizmu i wydobywa na światło dzienne opowieść o niezłomnych zdobywcach, mierzących się zarówno z siedmiotysięcznikami, jak i z zawieruchą politycznych przewrotów. Autor nie narzuca przy tym swojej interpretacji czy domysłów, lecz z faktograficzną skrupulatnością śledzi losy Abałakowów – tak niezwykłe, że mogłyby stanowić inspirujący materiał na scenariusz filmowy.

Nieważne, że zimą nie lubisz wychodzić spod koca, a po wejściu na drugie piętro dostajesz zadyszki – czytając książkę Alpiniści Stalina, z pewnością wraz z bohaterami poczujesz dreszcz towarzyszący zdobywaniu górskich szczytów czy satysfakcję z pokonywania słabości i ograniczeń. Kto wie, może lektura zainspiruje Cię do podjęcia nowego wyzwania? Jedno jest pewne – burzliwe losy Abałakowów potrafią wciągnąć na długie godziny!

Premiera książki planowana jest na 24 lutego. Zamów przedpremierowo swój egzemplarz, przechodząc na tę stronę.

Powiązane artykuły: