Bardzo niesamowita medycyna to książka Adama Kaya, autora między innymi Będzie bolało czy Nielekarz. Ta książka skierowana jest do młodszych czytelników, ale hej! Nikt tego nie sprawdza. 😉 Przejdźmy zatem do konkretów.

Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele

Tak brzmi cały tytuł książki. Z pewnością zaskarbi sobie młodszych czytelników, bo i pstrokata okładka przykuwa uwagę. W środku wcale nie jest gorzej! To lektura, dzięki której możemy w wyjątkowo ciekawy sposób poznać historię leczenia chorych, począwszy od najdawniejszych dziejów, aż po czasy współczesne. Znajdziemy tu rozdziały na przykład opowiadające o mózgu, oczach, żołądku, kościach, wątrobie i nerkach. Wszystko okraszone mnóstwem ciekawostek i wspaniałymi rysunkami Henry’ego Pakera.

Bardzo niesamowita medycyna – recenzja książki

Bawiłam się naprawdę świetnie przy lekturze! Dodatkowymi smaczkami są komentarze na marginesach autorstwa wiekowej ciotecznej babki Prunelli, a także medyczne przepowiednie robotycznego lokaja. Ale co za dużo, to niezdrowo, czasem takie komentarze odwracały uwagę od głównej treści, ale to taki drobiazg właściwie 😉 Warte uwagi są również wstawki na temat zasłużonych dla medycyny osób – pięć faktów i jedno kłamstwo. Wszystko to, by przykuć uwagę czytelników. No i super, o to chodzi – nauka poprzez zabawę!

Autor zabiera nas w podróż po czasy starożytne, przez świetnowiecze (tak właśnie, Adam Kay uważa, że średniowiecze wcale nie było średnie!) i ta wycieczka po prostu obrzydza, ale i zdumiewa jednocześnie. Przypomina mi to książkę, którą czytałam dawno temu – Szarlatani. Najgorsze pomysły w dziejach medycyny. Cóż, metodą prób i błędów jakoś ludziom udało się zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania ludzkiego ciała.

Bardzo niesamowita medycyna – podsumowanie

Nie ukrywam, nie każdemu ta książka może przypaść do gustu. Humor autora z pewnością można nazwać specyficznym. Wierzę jednak w to, że dzieciakom przypadnie do gustu. Jeśli więc macie w pobliżu ciekawego świata młodego człowieka – podarujcie mu tę książkę. Kto wie, może zaszczepicie w nim chęć sięgnięcia po poważniejsze publikacje, które wyszkolą go na lekarza? 😉 A i starszym czytelnikom ta książka z pewnością dostarczy ciekawostek w sam raz na letniego grilla – hej, wiedzieliście o tym, że pijawka może wypić łyżeczkę krwi? A gdy Egipcjanka podejrzewała, że jest w ciąży, sikała do torby z nasionami pszenicy. Gdy nasiona zaczynały kiełkować, oznaczało to, że jej podejrzenia były słuszne. A żeby było zabawniej – współcześni naukowcy potwierdzili skuteczność tej metody 😉

Jeszcze raz polecam Wam i Waszym dzieciom ten tytuł, z pewnością nie będziecie się przy niej nudzić.

Książkę Bardzo niesamowita medycyna znajdziecie tutaj.

Moja ocena
  • 7/10
    Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 7/10
  • 7/10
    Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 7/10
  • 8/10
    Czy książka nadaje się na prezent? - 8/10
7.3/10

Fragment recenzji

Bardzo niesamowita medycyna to lektura, dzięki której możemy w wyjątkowo ciekawy sposób poznać historię leczenia chorych, począwszy od najdawniejszych dziejów, aż po czasy współczesne. Bawiłam się naprawdę świetnie przy lekturze! Jeśli więc macie w pobliżu ciekawego świata młodego człowieka – podarujcie mu tę książkę.