Biała elegia - nowa książka Han Kang laureatki Bookera

W styczniu w księgarniach pojawiła się Biała elegia – nowa książka Han Kang. Koreańska pisarka, laureatka The Man Booker Prize for Fiction, tym razem w opowieści mierzy się z utratą i smutkiem. Proponuje czytelnikom wędrówkę pośród różnych rodzajów bieli, która w kulturze wschodnioazjatyckiej jest symbolem żałoby.

Biała elegia - nowa książka Han Kang laureatki Bookera

O żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha

Biała elegia to poetycka opowieść, która powstała w czasie zimowego pobytu Han Kang w Warszawie. Mówi się, że jest to jedna z najbardziej osobistych książek autorki głośnej Wegetarianki.

Główna bohaterka przeprowadza się do odległego miasta, usytuowanego po przeciwnej stronie kuli ziemskiej. Nowe otoczenie wywołuje w niej falę wspomnień. Któregoś dnia ogląda archiwalny film, nakręcony wiosną 1945 roku, pod koniec wojny. Przedstawia on obrócone w gruzy miasto, niemal doszczętnie zniszczone na rozkaz Hitlera.

Ten obraz uruchamia w bohaterce ciąg skojarzeń, uczuć i emocji. W 70 lat po wojnie, przechadzając się po ulicach odbudowanej i tętniącej życiem stolicy, kobieta po raz pierwszy zaczyna wyobrażać sobie swoją starszą siostrę, która zmarła krótko po urodzeniu. Bohaterka przywołuje listę białych rzeczy związanych między innymi z siostrą, której nie dane było jej poznać oraz snuje połączone z przedmiotami historie. Każda z nich dotyczy innego odcienia smutku.

Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. 

Biała elegia Han Kang

Biała elegia – nowa książka Han Kang

Premiera polskiego wydania Białej elegii odbyła się 26 stycznia 2022 roku.

Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Nową książkę Han Kang znajdziecie W TYM MIEJSCU.

Biała elegia to trzecia książka Han Kung, która ukazała się Polsce. Czytelnicy mogą sięgnąć także po polskojęzyczne wydania 2 innych tomów: Nadchodzi chłopiec oraz nagrodzonej The Man Booker Prize for Fiction Wegetarianki.

Mieliście już okazję przeczytać którąś z powieści Han Kung? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się wrażeniami w komentarzach!

Zobacz także: