Maja Komorowska Człowiek Słowa 2018
Człowiek Słowa 2018 - Maja Komorowska

www.polskieradio.pl

Maja Komorowska została Człowiekiem Słowa 2018. Wyróżnienie przyznano jej podczas Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

Nagroda Człowieka Słowa przyznawana jest osobom, które przywiązują wielką wagę do języka polskiego i dbają o jego piękno. W tym roku Maja Komorowska odebrała wyróżnienie od zeszłorocznego laureata – Wiesława Myśliwskiego.

Dyrektor festiwalu Jan Duda w taki sposób uzasadniał wybór Mai Komorowskiej:

Jest człowiekiem słowa w każdym tego określenia wymiarze. Niestrudzona w obdarowywaniu widzów i słuchaczy najpiękniejszą polską polszczyzną pokazuje, czym jest dziś odpowiedzialność za słowo.

 

Człowiek Słowa – Maja Komorowska

Maja Komorowska to polska aktorka teatralna i filmowa, a także profesor sztuk teatralnych. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, m.in. Panny z Wilka, Katyń i Popiełuszko. Wolność jest w nas. Zdobyła także wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej”.

 

Festiwal Stolica Języka Polskiego

Festiwal Stolica Języka Polskiego organizowany jest już po raz czwarty. Inicjatywa powstała w ramach programu Region. Kultura. Rozwój, którego założeniem jest wdrażanie kreatywnych umiejętności z kultury do innych obszarów – m.in. biznesu.

Tegoroczna impreza odbyła się w dniach 5-11 sierpnia, a jej patronami byli Skamandryci – grupa poetycka, która rozpoczęła działalność tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W jej skład wchodzili Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń.

Nagroda Wielkiego Redaktora i gwiazdy Festiwalu

Podczas Festiwalu, oprócz nagrody Człowieka Słowa, przyznawana jest także Nagroda Wielkiego Redaktora. Jej laureatką została Marianna Sokołowska, która pracowała z Mironem Białoszewskim, Olgą Tokarczuk, Andrzejem Stasiukiem czy Joanną Bator. A to tylko niektóre z wielkich nazwisk polskiej literatury!

Tegoroczny Festiwal uświetniło wiele imprez oraz spotkań z ludźmi kultury i sztuki. Zaproszono m.in. Roberta Więckiewicza, Dorotę Masłowską, Olgę Tokarczuk, Katarzynę Nosowską czy Pawła Sołtysa. Odbyły się także liczne warsztaty, wystawy, pokazy filmowe oraz koncerty.