Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 - krótka lista

Wielkimi krokami zbliża się wrocławski Międzynarodowy Festiwal Kryminału, a z nim Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 – krótka lista nominowanych pisarzy została już ogłoszona. Kto ma szansę na statuetkę i nagrodę główną w wysokości 25 000 złotych? Sprawdźcie poniżej!

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 – krótka lista

W tym roku w wąskim finałowym gronie znaleźli się:

Poniżej znajdziecie krótkie opisy nominowanych kryminałów.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 – nominowane książki

Wojciech Chmielarz Wyrwa Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 - krótka lista

Wyrwa – Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo Marginesy

Maciej Tomski traci w wypadku samochodowym żonę Janinę. Mimo tego, że w małżeństwie nie układało się najlepiej, mężczyzna przeżywa szok: z dnia na dzień został wdowcem z 2 córkami. Z czasem Maciej zaczyna dostrzegać niepokojące fakty. Janina miała jechać do Krakowa, zginęła pod Mrągowem. Na pogrzebie pojawił się tajemniczy nieznajomy mężczyzna. Jakie tajemnice skrywała przed Tomskim jego żona? Za jakie błędy przyszło jej zapłacić?

Tutaj przeczytacie recenzję książki >>
Link do książki: Wyrwa >>

Marcin Ciszewski To ja, Szpilka. Klub Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 - krótka listaTo ja, Szpilka. Klub – Marcin Ciszewski
WarBook

Zdecydowana, świadoma swojej wartości, pyskata. Podkomisarz Szpila, prywatnie Marianna Kohut, jest oddana swojej pracy w stu procentach. Razem z narratorką uczestniczymy w rozwiązywaniu sprawy zabójstw młodych kobiet oraz w śledztwie dotyczącym tajemniczej śmierci znanego pisarza, którego zagryzły psy. Co wspólnego z tymi dochodzeniami ma tytułowy klub?

Mariusz Czubaj Cios kończący Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 - krótka lista

Cios kończący – Mariusz Czubaj
Wydawnictwo W.A.B.

Finałowy tom cyklu o profilerze Rudolfie Heinz (za pierwszą część pt. 21:37 autor otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru). Mimo że komisarz już od dwóch lat jest na emeryturze, zostaje poproszony o pomoc w rozwikłaniu sprawy tajemniczych morderstw i zaginięć, które łączą się z aferą pedofilską sprzed lat. Z czasem okazuje się, że i po profilerze ginie ślad…

Tutaj przeczytacie recenzję książki >>

Tomasz Duszyński Glatz. Kraj Pana Boga

Glatz. Kraj Pana Boga – Tomasz Duszyński
Wydawnictwo SQN

Kryminał retro, którego akcja toczy się w Kłodzku (tytułowy Glatz) w dwudziestoleciu międzywojennym. Wachmistrz Franz Koschella przejmuje stanowisko szefa Wydziału Kryminalnego. Przyjdzie mu zmierzyć się ze sprawą zaginięcia Sabine Hunfeld, córki importera cygar. Po pięciu latach od zniknięcia znaleziono jej zwłoki. Koschella, nazywany Mścicielem z Kłodzka, podejmuje niepokojące działania, dlatego do sprawy zostaje przydzielony wojskowy śledczy Wilhelm Klein. Jaka tajemnica kryje się za śmiercią Sabine? Co wspólnego z tym wszystkim ma Koschella?

Olgierd Hurka Znamię

Znamię – Olgierd Hurka
HarperCollins Polska

Debiut literacki Olgierda Hurki. Znika Joanna Szymalak, znana prawniczka, która ostatnio zaangażowała się w sprawę przedsięwzięcia dwóch konkurencyjnych firm deweloperskich. Zaginięciem zajmuje się właściciel kancelarii Michał Tumski, który po zgromadzeniu dowodów szykuje się na poważne starcie. Gdzie zaczynają się wielkie pieniądze, tam kończą się skrupuły i czysta gra.

Anna Kańtoch Wiosna zaginionych

Wiosna zaginionych – Anna Kańtoch
Wydawnictwo Marginesy

Policjantka Krystyna Lesińska ponad pięćdziesiąt lat temu straciła brata. Roman z czwórką znajomych wybrał się na studencką wycieczkę w Tatry. Wrócił z niej tylko kolega Jacek, znaleziono ciała trójki przyjaciół, a sam Roman zaginął. Po latach emerytowana Krystyna trafia na Jacka na jednym z osiedli. Kobieta chce za wszelką cenę dowiedzieć się, co stało się kilkadziesiąt lat temu w górach, dlatego udaje się do willi Jacka. Na miejscu znajduje ciało mężczyzny. Dlaczego zginął? Czy ma to związek z tragiczną w skutkach wycieczką sprzed lat? Krystyna podejmuje śledztwo na własną rękę.

Wojtek Miłoszewski Bez reszty

Bez reszty – Wojtek Miłoszewski
Wydawnictwo W.A.B.

Kontynuacja KastoraLata dziewięćdziesiąte, czas przemian i niepokojów. W Krakowie coraz poważniejszym problemem staje się przestępczość zorganizowana i handel amfetaminą. Komisarz Kastor Grudziński musi poradzić sobie z niebezpiecznym gangiem, zostaje mu przydzielona także sprawa związana z zabójstwami dzieci na terenie miasta. Czy Grudzińskiemu uda się wprowadzić nowe metody działania w skostniałych strukturach krakowskiej policji?

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 – nominowane książki

Która książka najbardziej przykuła Waszą uwagę? Może czytaliście już którąś z nominowanych pozycji? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz także: