Fanów kryminałów w miniony weekend z pewnością można było znaleźć we Wrocławiu – jeśli nie pojawili się w tym mieście osobiście, to na pewno odwiedzili je wirtualnie. W sobotni wieczór na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału odbyła się bowiem gala podsumowująca tegoroczną edycję wydarzenia. Kto został wyróżniony? Uwaga, uwaga! Werble! Fanfary! Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2020 to Jędrzej Pasierski!

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2020!

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2020

Jędrzej Pasierski otrzymał nagrodę główną za powieść Roztopy. To druga książka w dorobku autora opisująca losy komisarz Niny Warwiłow. Tym razem policjantka podąża tropem swojej zaginionej przyjaciółki do małej wioski w Beskidzie Niskim. Bukowice przykrywa gruba warstwa śniegu, skrywająca mroczne tajemnice. W końcu jednak nadchodzą roztopy, które przynoszą niewątpliwie makabryczne odkrycie.

Jury Festiwalu wyróżniło Pasierskiego za:

powieść ascetyczną, skromnie skrojoną, której udaje się uniknąć „watowania”, będącego nieszczęściem polskiego kryminału.

Autor został doceniony także za język: udało mu się wykreować brutalność obrazu bez wulgarności i „fizjologicznych ekspresjonizmów”.

Roztopy są kontynuacją Domu bez klamek, świetnie przyjętego debiutu Pasierskiego. Wszystkie dotychczas wydane książki laureata znajdziecie TUTAJ.

Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru 2020 Jędrzej Pasierski

Międzynarodowy Festiwal Kryminału – wyróżnienia

Poza nagrodą główną przyznano także wyróżnienia w następujących kategoriach:

Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru Robert Małecki

Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru

W tym roku czytelnicy docenili Roberta Małeckiego za książkę Wada. Komisarz Bernard Gross, główny bohater powieści, kolejny raz mierzy się ze sprawą teoretycznie nierozwiązywalną. Policjant znajduje porzucony na leśnej polanie zakrwawiony namiot. Ślady jednoznacznie wskazują na morderstwo. Jak znaleźć sprawcę, kiedy poza namiotem brakuje jakichkolwiek śladów i punktów zaczepienia?

Książki Roberta Małeckiego znajdziecie TUTAJ.


Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej Ida Żmijewska

Nagroda Specjalna im. Janiny Paradowskiej

Jury Festiwalu co roku przyznaje także nagrodę specjalną, upamiętniającą przewodniczą Kapituły Nagrody Wielkiego Kalibru – Janinę Paradowską. W tym roku wyróżniono Idę Żmiejewską za Warszawiankę. Powieść porusza temat skomplikowanych stosunków polsko-rosyjskich pod koniec XIX wieku. Córka zamordowanego warszawskiego adwokata wdaje się w romans z prowadzącym śledztwo rosyjskim policjantem. Żmijewska została doceniona za przedstawienie wielu odcieni szarości historii, która rozgrywa się w niełatwych czasach.

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru Zygmunt Miłoszewski

Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru

Ogłoszenie laureata Honorowej Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 – Zygmunta Miłoszewskiego – odbyło się już w zeszłym tygodniu (o czym pisaliśmy TUTAJ). W czasie gali autor miał odebrać statuetkę, niestety nie mógł pojawić się osobiście.

Książki wyróżnionego autora znajdziecie W TYM MIEJSCU.

 

Na koniec pytanie do Was! Czy nazwiska nagrodzonych zgadzają się z Waszymi typami? Dajcie znać w komentarzach!

 

Powiązane artykuły: