Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 - finaliści. Najlepsze polskie kryminały

Czytacie kryminały? To jeden z gatunków literatury popularnej, po który Polacy sięgają najchętniej. Jeżeli szukacie świetnych polskich kryminałów, to zwróćcie uwagę na książki wyróżnione przez krytyków. 22 czerwca poznaliśmy finalistów tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru. Spośród najlepszych polskich kryminałów zeszłego roku jury wybrało 7 książek.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 - finaliści. Najlepsze polskie kryminały

Przypominamy, że Nagrodę Wielkiego Kalibru rokrocznie przyznaje Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji Trup w szafie wraz z Instytutem Książki. To wyróżnienie, które otrzymuje polski pisarz, twórca najlepszej powieści kryminalnej, jaka w zeszłym roku pojawiła się w księgarniach.

O tym, jakie książki dalej będą walczyć o tytuł najlepszego kryminału roku, zdecydowało jury w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów – pisarka, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2020 – finaliści

Nie będziemy już dłużej trzymać Was w niepewności. O statuetkę Wielkiego Kalibru oraz — podobnie jak w latach poprzednich — nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł (ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka) powalczy siedem powieści kryminalnych.

  • Toksyczni Tomasza Duszyńskiego (Wydawnictwo SQN)
  • Raj Marty Guzowskiej (Wydawnictwo Marginesy)
  • Paradoks kłamcy Michała Kuzborskiego (Wydawnictwo Black Turtle)
  • Wada Roberta Małeckiego (Czwarta Strona)
  • Roztopy Jędrzeja Pasiersiego (Wydawnictwo Czarne)
  • Kimkolwiek jesteś Jakuba Szamałka (Wydawnictwo W.A.B.)
  • Warszawianka Idy Żmiejewskiej (Skarpa Warszawa)

Laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2020 poznamy jesienią podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2020. O tym, kto dostanie statuetkę, dowiemy się 7 listopada podczas uroczystej gali. Jurorzy ostateczną decyzję podejmą dzień wcześniej, podczas rozmów z finalistami.

W tym roku statuetka Wielkiego Kalibru zostanie przyznana już siedemnasty raz. W poprzednich latach Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu odbywał się na początku lata, jednak w tym roku, w związku z pandemią, organizatorzy zdecydowali się na jego przełożenie na jesień.

Gratulujemy wszystkim autorom powieści, które znalazły się w finale, a Was jak zwykle zachęcamy do sięgnięcia po wyróżnione książki. Dajcie nam znać, jakim książkom kibicujecie.

Powiązane artykuły: