Ciekawostki o książkach

Dragon Teeth – maszynopis Michaela Crichtona, który ujrzy światło dzienne!

4/11/02 Michael Crichton '64, HMS '69 speaks on "The Media and Medicine" at Harvard Medical School in Boston, MA on Thursday, April 11, 2002. staff photo by Jon Chase/Harvard University News Office

Chociaż Michael Crichton, twórca kultowego już Parku Jurajskiego, odszedł od nas w 2008 roku, na rynku ciągle ukazują się nowe pozycje podpisane jego nazwiskiem. Jak to możliwe? Otóż, historia zna przypadki, kiedy co raz odkrywane są nowe, niedokończone dzieła znakomitych pisarzy, które nigdy nie ujrzały światła dziennego. Podobnie jest również i w tym wypadku.

Dokładnie w roku 2011, trzy lata po śmierci Crichtona, ukazała się jego niedokończona powieść pt. Micro. Co więcej, żona pisarza, która od lat przegląda materiały pozostawione przez swojego męża, dokonała niesamowitego odkrycia. Okazuje się bowiem, że w szufladzie pisarza znajduje się o wiele więcej notatek, zarysów fabuły oraz niedokończonych książek. Wśród tych wszystkich odnalezionych materiałów trafiła się prawdziwa perełka, która z pewnością ucieszy wszystkich fanów Michaela Crichtona. Chodzi mianowicie o maszynopis powieści Dragon Teeth, która swoją fabułą nawiązuje ponownie do świata dinozaurów. Wiadomo też już nieco o tym, co zawiera. Otóż, akcja powieści nie jest osadzona w czasach współczesnych. To historia oparta na faktach, która dzieje się u schyłku XIX wieku na zachodzie Stanów Zjednoczonych. Bohaterami są paleontolodzy, którzy rywalizują między sobą.

Publikacją Dragon Teeth zajmie się wydawnictwo HarperCollins, a książka swoją premierę będzie miała najprawdopodobniej w 2017 roku. Jest jeszcze jedna dobra informacja dotycząca znaleziska. Powieść Dragon Teeth to wersja maszynopisu, która jest niemal w całości ukończona. Co za tym idzie, obejdzie się bez konieczności zatrudnienia pisarza, który miałby ową powieść dokończyć, jak działo się to w przypadku innych znalezisk autorstwa Crichtona.

To z pewnością świetna wiadomość dla wszystkich fanów Michaela Crichtona. My z niecierpliwością czekamy zatem na polską wersję.