Dzieci żółtej gwiazdy – recenzja nowej książki Mario Escobara
Kołysanka z Auschwitz, pierwsza powieść Mario Escobara, jaka ukazała się w Polsce, była jedną z najpopularniejszych powieści historycznych zeszłego roku. Nie bez powodu zdobyła tytuł Bestsellera Empiku. Już za niecały miesiąc w księgarniach pojawi się kolejna książka tego hiszpańskiego pisarza – Dzieci żółtej gwiazdy.
To także powieść historyczna, której tłem jest II wojna światowa. Tym razem autor zabiera swoich czytelników w podróż po okupowanej Francji. Miałam okazję, żeby przedpremierowo przeczytać nową książkę Mario Escobara. Jesteście ciekawi?
Dzieci żółtej gwiazdy – recenzja przedpremierowa
Dzieci żółtej gwiazdy – właśnie tak, przez żółte gwiazdy noszone na piersiach, nazywano w czasie wojny dzieci żydowskie. W najnowszej powieści Escobara towarzyszymy dwóm braciom, którzy, żeby odnaleźć rodziców, wyruszają w podróż przez pogrążoną w wojnie Francję.
Jedenastoletni Jacob i sześcioletni Moïse Stein zostają złapani przez żandarmów podczas masowych aresztowań paryskich Żydów latem 1941 roku. Ucieczka braci z welodromu, w którym w okropnych warunkach tysiące aresztantów czekają na przeniesienie, jest zarazem początkiem ich ponad rocznej podróży. Podczas niej bracia spotkają się z wieloma ludźmi, jedni poświęcą się, żeby im pomóc, inni zdradzą chłopców. To opowieść pełna cierpienia i jednocześnie pełna nadziei.
Autor podkreśla, że Jacob i Moïse to postaci fikcyjne. Jednak ich historię oparł na wojennych biografiach wielu dzieci.
Nadzieja i dobro w czasach wojny
Jednocześnie powieść Dzieci żółtej gwiazdy jest swoistym hołdem, jaki Mario Escobar składa mieszkańcom małego górskiego miasteczka – Le Chambon-sur-Lignon, którzy podczas wojny udzielili schronienia wielu uchodźcom, w tym także żydowskim. To opowieść o tym, że można pozostać człowiekiem nawet w czasach, w których wielu zatraca człowieczeństwo.
Escobar w Dzieciach żółtej gwiazdy skupia się na wartościach takich jak empatia i bezinteresowność. Opowieści z czasów II wojny światowej w dużej mierze poświęcone są tym najtragiczniejszym aspektom historii. Jednak nie można zapomnieć o tym, że dobro wtedy też istniało. To dobro ocaliło od zagłady mnóstwo osób.
Mario Escobar daje swoim czytelnikom możliwość spojrzenia na wojnę oczami dzieci, które zderzają się z wielką nienawiścią, a nie potrafią zrozumieć jej źródeł. Są świadome antysemityzmu i zagrożeń z nim związanych, ale w całej swojej niewinności nie potrafią pojąć, dlaczego ludzie są zdolni do zła. To wciągająca i wzruszająca opowieść pełna przygód, tęsknoty i rozważań na temat wojny. To spojrzenie na cierpienie prześladowanych z innej perspektywy niż obozy zagłady.
Jeżeli sięgacie po powieści historyczne, zwłaszcza te, których akcja ma miejsce w czasie II wojny światowej, to przeczytajcie Dzieci żółtej gwiazdy. Książka nakładem Wydawnictwa Kobiecego pojawi się w księgarniach 20 maja. Już teraz można zamówić ją w przedsprzedaży w tym miejscu.
Ocena Anety
-
8/10
-
7/10
-
8/10
-
9/10
Fragment recenzji
[…] powieść Dzieci żółtej gwiazdy jest swoistym hołdem, jaki Mario Escobar składa mieszkańcom małego górskiego miasteczka – Le Chambon-sur-Lignon, którzy podczas wojny udzielili schronienia wielu uchodźcom, w tym także żydowskim. To opowieść o tym, że można pozostać człowiekiem nawet w czasach, w których wielu zatraca człowieczeństwo.