Dziecko Fiona Barton

Dziecko Fiony Barton to thriller psychologiczny, w którym główne role odgrywają matki oraz ich skrzętnie ukrywane sekrety. Kiedy w jednej z gazet ukazuje się artykuł o odnalezieniu szkieletu noworodka, dla trzech zupełnie obcych sobie kobiet oznacza to koniec dotychczasowego życia. Przez lata ukrywana, makabryczna prawda wreszcie wychodzi na jaw. Do kogo należą maleńkie kości i kto pogrzebał je w ogrodzie przed domem?

Dziecko to thriller o kobietach, które w przeszłości dokonały złych wyborów, a teraz każda z nich ponosi tego konsekwencje. Angela kilkadziesiąt lat temu tuż po porodzie utraciła ukochaną córkę, Alice. Ktoś porwał ją ze szpitalnej sali. Emma jako nastolatka została wyrzucona z domu przez własną matkę. Obie kobiety połączy artykuł o ukrytych zwłokach, nad którym pracuje Kate – dziennikarka opiniotwórczej gazety. W jaki sposób Emma i Angela, zupełne obce sobie osoby, są zamieszane w sprawę śmierci odnalezionego dziecka?

Dziecko – thriller o kobietach dla kobiet

Thriller Fiony Barton to dobrze opowiedziana historia, w której czuć dziennikarski talent autorki. Barton była bowiem szefową działu reportażu pism takich jak Daily Mail czy Daily Telegraph i zawodowo zajmowała się pisaniem o przestępstwach kryminalnych. Nic więc dziwnego, że główną bohaterką swojej najnowszej książki uczyniła dziennikarkę, której śledztwo doprowadza do ujawnienia makabrycznej tajemnicy sprzed lat.

Poczynania Kate śledzi się z czystą przyjemnością, jednak sama postać nie wzbudza w Czytelniku większych emocji. Bardziej liczą się tutaj dwie pozostałe bohaterki, których przeszłość odsłania się z każdym kolejnym rozdziałem powieści. Przez wzgląd na te postacie oraz główny motyw zagadki, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że Dziecko to thriller dedykowany kobietom i że tylko one są w stanie wyczuć wszystkie niuanse przedstawianych relacji międzyludzkich. Z pewnością nie jest to ckliwy obraz macierzyństwa, raczej próba zdemaskowania ciemnej strony kobiecej natury, która w naszym społeczeństwie stanowi tabu.

Dziecko – mocny temat i zakończenie, którego się nie spodziewasz

Fiona Barton wzięła na warsztat naprawdę mocny temat. Na szczęście udało się jej rozsądnie poprowadzić fabułę i nie popaść w skrajności. Napięcie nie opuszcza Czytelnika od pierwszych stron, a piętrzące się w głowie pytania nie pozwalają oderwać się od książki nawet na chwilę. Ponad pięciusetstronicową powieść Barton pożera się jednym tchem, by jak najszybciej dowiedzieć się prawdy. Z pozoru nic w tej historii do siebie nie pasuje, dlatego finał pozostawia ambitnego Czytelnika z poczuciem porażki.

Dlaczego Czytelnik przegrywa? Bo daje się autorce ograć i nie wpada na oczywiste rozwiązania. Barton, co prawda nie pozostawia żadnych wskazówek, a nawet mydli odbiorcy oczy, jednak wprawny fan thrillerów może się wszystkiego domyślić. Mnie się nie udało, dlatego książkę polecam osobom, które lubią bawić się w detektywa, a samodzielne dochodzenie do prawdy sprawia im dużo frajdy. Moja rada – nie ufajcie pani Barton. 🙂

Kup książkę Dziecko Fiony Barton w sklepie internetowym TaniaKsiazka.pl >>

Ocena Malwiny
 • 9/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 9/10
 • 8/10
  Jak oceniam styl pisania, język i warsztat autora? - 8/10
 • 7/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 7/10
 • 8/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 8/10
 • 8/10
  Czy wątek sensacyjny był zaskakujący? - 8/10
8/10

Fragment recenzji

Dziecko to thriller o kobietach, które w przeszłości dokonały złych wyborów, a teraz każda z nich ponosi tego konsekwencje. Angela kilkadziesiąt lat temu tuż po porodzie utraciła ukochaną córkę, Alice. Ktoś porwał ją ze szpitalnej sali. Emma jako nastolatka została wyrzucona z domu przez własną matkę. Obie kobiety połączy artykuł o ukrytych zwłokach, nad którym pracuje Kate – dziennikarka opiniotwórczej gazety.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)