Książka

Dzieła zebrane Miłosza – projekt wydawniczy trwał 22 lata

Dzieła zebrane Miłosza - projekt wydawniczy trwał 22 lata Dzieła zebrane Miłosza

Czesław Miłosz był niezwykle utalentowanym artystą, czego największym dowodem jest ponad 40 nagród i wyróżnień za jego twórczość, w tym Literacka Nagroda Nobla 1980. Osiemnaście lat po tym sukcesie pisarz podpisał umowę z Wydawnictwem Literackim i Społecznym Instytutem Wydawniczym Znak umowę na publikacje zawierające cały jego dorobek z prawie 70 lat jego działalności! Pierwszy tom, Zniewolony umysł, opublikowano w 1999 roku. Po 22 latach, Dzieła zebrane Miłosza nareszcie w komplecie! Właśnie ukazały się dwie ostatnie części: Z archiwum. Wybór publicystyki z lat 1945–2004 oraz Bibliografia przedmiotowa 1932–2020. Wybór.

Dzieła zebrane Miłosza Szukaj na TaniaKsiazka.pl >>

Dzieła zebrane Miłosza

Dwadzieścia dwa lata temu pewnie nikt się nie spodziewał, że prace nad projektem, który rozpoczął się w grudniu 1998 roku, zakończą się 22 lat później. W sumie można się było tego spodziewać. Zebrać w całość siedem dekad literackiej twórczości to nie lada wyzwanie. Ale udało się! Monumentalne przedsięwzięcie, które wymagało ogromnych nakładów, pracy, finansów i doświadczenia doczekała się szczęśliwego finału. Teraz już wszystkie tomy projektu Dzieła zebrane Miłosza, ułożone chronologicznie, możesz ustawić na swojej półce.

Miłośnicy Miłosza dzięki tej edycji mają wszystkie jego dzieła, opatrzone komentarzem krytycznym,a  dzięi opracowaniu jego archiwum zebrane w jednym mijescu wywiady, jakich udzielał zagranicznym mediom, jego publicystykę i teskty rozproszone. Wiele z noch po raz pierwszy ujrzało światło dzienne i dają one ciekawy pogląd na życie i twórczośc Czesława Miłosza. Czytelnik ma na wyciagnięcie ręki reksty, które były rzadkością albo wiedzieli o nich tylko specjaliści. To sprawia, że Miłosza możemy poznać lepiej.

~ Marcin Baniak, dyrektor działu promocji Wydawnictwa Literackiego

Droga życiowa w twórczości zapisana

Dzieła zebrane ułożone są w porządku chronologicznym. Dzięki temu pozwalają na niepowtarzalny i fascynujący wgląd w drogę życiową i kształtowanie się poglądów Czesława Miłosza. Kolejne tomy tej obszernej publikacji to:

W sumie 21 jeden wolumenów, a każdy z nich opatrzony przypisami i komentarzem autorstwa najwybitniejszych znawców twórczości Czesława Miłosza. Pierwsze tomy od początku aż do śmierci artysty były wzbogacone o autorskie wprowadzenie. Od 2018 roku w ramach Dzieł zebranych wydawana jest edycja krytyczna tekstów rozproszonych oraz niepublikowanych z lat 1945–2004. Zebraniem ich i opracowaniem zajął się profesor Aleksander Fiut.

Wprost trudno uwierzyć, że od wydania pierwszego tomu Czesława Miłosza w jego 'Dziełach zebranych’ minęło już ponad dwadzieścia lat! Nie sposób przecenić znaczenia tego monumentalnego, opatrzonego starannymi przypisami wydania – wspólnego przedsięwzięcia Wydawnictwa Literackiego oraz Społecznego Instytutu Wydawniczego 'Znak’ – dla polskiej kultury, dla kolejnych generacji czytelników, miłośników i badaczy pisarstwa Miłosza. Warto przypomnieć, że był on osobiście zainteresowany tym wydaniem, skrupulatnie przeglądał swoje teksty, a wiele tomów opatrzył 'Przypisami po latach’.

~ prof. Aleksander Fiut

Dzieła zebrane – zamknięcie projektu

Właśnie ukazały się dwa ostatnie tomy zamykające projekt i całą serię Dzieł zebranych Czesława Miłosza. Pierwszym z nich jest Z archiwum. Wybór publicystyki z lat 1945-2004 >> i zawiera teksty, które nie zostały wydane za życia pisarza. Znajdziemy tu wybrane teksty o charakterze publicystycznym – głównie szkice i odczyty oraz artykuły poruszające między innymi następujące tematy: życie w USA, literatura polska i amerykańska, związki polityki ze sztuką, kwestie narodowości i patriotyzmu, różnice między poezją Zachodu i Wschodu.

Dziełem dopełniającym kolekcję jest licząca ponad 820 stron Bibliografia przedmiotowa. 1932-2020. Wybór >> opracowana przez Emila Pasierskiego. To unikalny na szeroką skalę spis niemal wszystkich tekstów, jakie poświęcono życiu i twórczości polskiego noblisty. Tym samym jest bezcennym kompendium wiedzy dla zaawansowanych czytelników i miłośników jego pióra.

Dzieła zebrane zamknęły w jednej serii ogromną spuściznę Czesława Miłosza. Sięgając po to gigantyczne dzieło znajdziesz tu zarówno utwory znane jak i te dotąd niepublikowane. Jesteś fanem tego polskiego twórcy? Koniecznie sięgnij po całą serię i daj znać, jak Ci się podobała ta wielogodzinna podróż do Miłoszowskiego świata.

Powiązane artykuły: