sielankaEwan McGregor znany między innymi z roli Obi-Wana Kenobiego w Gwiezdnych wojnach postanowił spróbować swoich sił jako reżyser. Powielił tym samym ścieżkę kariery wielu swoich kolegów po fachu, którzy mając za sobą znaczące role, podjęli się pracy po drugiej stronie kamery.

Debiut reżyserski McGregora wiąże się z filmem American Pastoral, który jest ekranizacją powieści Philipa Rotha o podobnie brzmiącym tytule. Pisarz na swoim koncie ma nagrodę Pulitzera za tę właśnie książkę. W polskich księgarniach możemy spotkać ją wydaną nakładem Wydawnictwa Literackiego. Została przetłumaczona jako Amerykańska sielanka.

Książka opowiada historię Levova, Szweda, który jest uwielbianym przez wszystkich sportowcem w szkole średniej Newark. Rzeczywistość, w jakiej funkcjonuje bohater, to powojenny dobrobyt. Po ojcu odziedziczył fabrykę rękawiczek, jego żona to miss stanu New Jersey. Razem przeprowadzają się do kamiennego domku w spokojnej okolicy i wspólnie wychowują uroczą córkę – Merry. Czego chcieć więcej? Jednak los bywa przekorny i tak też stało się tym razem. Amerykański sen o dobrobycie i szczęściu Levova przerywa nieoczekiwana zmiana w zachowaniu Merry. Z kochającej dziewczynki staje się ona fanatyczką, która zdolna jest do brutalnego aktu politycznego terroru.

To opowieść niesamowicie porywająca, przepełniona żalem i gniewem, ale jednocześnie wywołująca zrozumienie dla bohaterów. Historia, która nie pozostawia czytelników obojętnych na los opisywanych postaci i książka, która po zakończeniu zostawia po sobie ogromny bagaż emocji.

Na ekranie obok McGregora, który jest nie tylko reżyserem, ale zagra również główną rolę, wystąpi: Jennifer Connelly – żona Levova oraz Dakota Fanning – Merry. Premiera filmu American Pastoral przewidywana jest na 21 października tego roku.