FantastykaFantasyZapowiedzi i nowości

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz – wreszcie w zapowiedziach.

I się doczekaliśmy. Książka, która przez wiele miesięcy zajmowała pierwsze miejsce na zagranicznych półkach bestsellerów i Amazona, trafiła także do nas. Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz podobnie jak w przypadku książki ze scenariuszem sztuki Przeklęte dziecko nie jest typową powieścią fabularną. Ponadto w przeciwieństwie do 8-ej części Harry’ego, Fantastyczne zwierzęta ukazały się już w kinie. Więc dlaczego wielu z Was miałoby mieć chęć sięgnąć po scenariusz filmu, który już się ukazał? To proste, w przeciwieństwie do 8 części Harry’ego, J.K. Rowling naprawdę go napisała. Znajdźcie tu więc magię, którą któregoś dnia, ktoś obdarzył jej pióro i wyobraźnię.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz – kolejny eksperyment Rowling?

J.K. Rowling niewątpliwie wystawiła cierpliwość fanów na próbę i nieco zaryzykowała. Zamiast wydania kolejnej powieści o przygodach Harry’ego, “napisała” wraz z Jackiem Thornem sztukę teatralną (tutaj trudno mówić o tym z całą pewnością, na pewno ją zaakceptowała). W dodatku wcześniej nawet nie planowała jej wydania. Jakby tego było mało, najnowsza część Harry’ego właściwie nie jest kontynuacją przygód najpopularniejszego czarodzieja na świecie, ale bardziej analizą jego relacji rodzicielskiej z synem Albusem i przygód tego ostatniego.

W zeszłym roku w listopadzie ukazał się z kolei scenariusz filmu, który posłużył do stworzenia obrazu kinowego, nie bazującego wcześniej na żadnej książce fabularnej. Zarówno do napisania scenariusza jak i całego filmu inspiracją był leksykon, zbiór fantastycznych zwierząt napisany przez jednego z autorów podręczników do nauczania w Hogwarcie, Newta Skamandera. Czyli de facto znowu coś nietypowego. Jednak wygląda na to, że Rowling ma więcej talentów, niż ją o to posądzano. Wszystko, czego się dotknęła do tej pory zamieniło się w międzynarodowy sukces.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Oryginalny scenariusz – co kryje w sobie?

Scenariusz do filmu o przygodach Newta Skamandera zadebiutował na świecie dokładnie w dniu polskiej premiery filmu. I teraz po kilku miesiącach, w marcu trafi w formie polskiego wydania na księgarniane półki. Premiera przewidziana jest na 30 marca 2017 roku. A co znajdziemy za jedną z najpiękniejszych okładek, jaka w ostatnim czasie zdobiła książkę?

Jak już wspomniałam nie mamy tu do czynienia z typową książką fabularną. Poszczególne rozdziały są rozpisane na sceny, kwestie poszczególnych autorów i inne niezbędne elementy, tworzące fabułę filmu. Różnica polega na tym, że tym razem scenariusz dotyczy filmu, a nie sztuki teatralnej. Mamy tutaj opis poszczególnych scen filmowych, opis otoczenia, tego jak poszczególne postacie czują się w danej chwili, jak wyglądają, jakie okazują emocje. Sama Rowling przyznała, że pisanie książki niezwykle różni się od pisania scenariusza sztuki czy filmu.

Książkę pisze się dla czytelnika, a scenariusz dla grupy ludzi, którzy będą później brali udział w powstawaniu filmu lub sztuki.

O czym będzie?

Jeżeli widzieliście już film, z pewnością znacie fabułę składającą się na tę opowieść. Newta Skamander przybywa do Nowego Jorku ze swoją tajemniczą walizką. Właściwie nie planował pozostać tu na dłużej, jednak ciąg wydarzeń, w które się wplątuje całkowicie zmienia jego plany. Kilku zwierzętom udaje się uciec z walizki, a ten fakt zwraca na Newta uwagę innych czarodziejów i niemagicznych ludzi. Okazuje się, że Newt znajdzie się w samym centrum bardzo niepokojących zdarzeń, które bez jego pomocy mogą przynieść spustoszenie nie tylko dla świata czarodziejów, ale i mugoli.

Z tego względu, że książka nie ukazała się jeszcze w polskim wydaniu, trudno wyrokować, czy będzie wydana podobnie, jak ta anglojęzyczna. Miejmy nadzieję, że wydawca zachowa wspaniałe ilustracje, które zdobią strony angielskiego i amerykańskiego wydania książki.

A kiedy leksykon?

Polscy fani czekają jeszcze na wznowienie książki, od której to wszystko się zaczęło, czyli Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, leksykonu, ze zbiorem niezwykłych stworzeń ze świata Harry’ego Pottera. Miejmy nadzieje, że i ten tytuł wkrótce się u nas pojawi. Tymczasem na Pottermore ukazały się nowe okładki angielskiej i amerykańskiego wydania tej książki, możecie je zobaczyć tutaj.

Na polskim rynku do tej pory ukazały się dwie pozycje okołofilmowe ze świata Fantastycznych zwierząt: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczny przewodnik po filmie i Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Galeria postaci napisane przez popularnego w USA twórcę pozycji okołofilmowych, Michaela Kogge.