Kryminalna zagadka i Edgar Allan Poe, który będzie pomagał ją rozwiązać. Do tego Christian Bale w roli weterana-detektywa… Brzmi ciekawie? Film Bielmo to adaptacja powieści Louisa Bayarda. Od stycznia możemy go obejrzeć na Netfixie. To propozycja dla miłośników mroczniejszych historii w klimatach retro.

Film Bielmo - adaptacja książki Louisa Bayarda

Edgar Allan Poe: pisarz-inspiracja

Postać Edgara Allana Poego, dziewiętnastowiecznego poety i pisarza nurtu fantastyki i horroru, nadal inspiruje twórców. Poe chodził do tej samej szkoły, co serialowa Wednesday Adams, czy pomagał policji Baltimore w wytropieniu mordercy (w filmie Kruk z 2012 roku).

Łączenie fikcyjnych wcieleń Poego z wątkiem kryminalnym nie powinno dziwić. W końcu to właśnie ten pisarz stworzył pierwszą w literaturze postać detektywa. Jego C. Auguste Dupin jest starszy niż Sherlock Holmes Arthura Conana Doyle’a, czy Hercules Poirot Agathy Christie.

Louis Bayard w swojej powieści Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe również stawia swojego bohatera w obliczu kryminalnej zagadki.

Bielmo Louisa Bayarda - okładka

Film Bielmo – adaptacja książki

W księgarniach znajdziecie wydanie książki Bielmo z klimatyczną, filmową okładką. Choć w tytule mamy wymienione nazwisko Poe, to nie on gra pierwsze skrzypce w tej historii. Głównym bohaterem jest emerytowany śledczy – Augustus Landor.

Kiedy w Akademii West Point zostaje znalezione ciało kadeta, Landor ma przeprowadzić dyskretne śledztwo. Początkowo sprawa wygląda na samobójstwo. Jednak staje się bardziej tajemnicza, gdy w nocy ktoś wycina serce denata.

W rozwiązaniu zagadki pomaga mu młody kadet – Edgar Allan Poe – poeta ze skłonnością do alkoholu i zagłębiania się w mrocznej wyobraźni.

Christian Bale jako Landor

W netfliksowej adaptacji w rolę Landora wciela się Christian Bale. Z kolei mrocznego poetę gra Harry Melling znany m.in. z roli Dudleya w serii o Harrym Potterze.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Scott Cooper.

Jeżeli będziecie mieć ochotę sprawdzić, jak się ma oryginalna historia do filmowej adaptacji, to odsyłam Was do książki Louisa Bayarda: Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe.

 

Sprawdź też: