Film Zdarzyło się - produkcja na podstawie książki Noblistki Film Zdarzyło się

Od 6 października nazwisko francuskiej pisarki i aktywistki Annie Ernaux wybrzmiewa w każdym miejscu na ziemi. Tego dnia bowiem Akademia Szwedzka uhonorowała ją Literacką Nagrodą Nobla. Komentarze na ten temat jeszcze nie ucichły, a już pojawił się kolejny powód, by w Polsce wziąć pisarkę na języki. 28 października do naszych kin wejdzie ekranizacja jej autobiograficznej książki. Film Zdarzyło się to poruszająca opowieść o kobiecie walczącej o prawo do decydowania o własnym ciele i  życiu. 

Film Zdarzyło się | Książki Annie Ernaux na TaniaKsiazka.pl >>

Fot. Materiały prasowe

Film Zdarzyło się – autobiograficzna opowieść o życiu Noblistki

Film Zdarzyło się w reżyserii Audrey Diwan swoją światową premierę miał 5 września 2021 roku. Dopiero ponad rok później, 28 października 2022, pojawi się w repertuarze polskich kin. I dobrze, bo świeżo po nagrodzeniu Noblem autorki autobiograficznej książki, na której kanwie powstał scenariusz produkcji, Annie Ernaux.

Akcja dramatu opartego na autobiograficznej książce Annie Ernaux rozgrywa się we Francji w 1963 roku. Główną bohaterką jest Anne (w tej roli Anamaria Vartolomei), zdolna studentka literatury francuskiej, która marzy o karierze akademickiej. Przyszłość stoi przed nią otworem, jednak niespodziewanie jej plany stają pod znakiem zapytania. Będąc w gabinecie lekarskim dowiaduje się, że jest w ciąży. To nie jest dobra wiadomość. Nieplanowane macierzyństwo postawi krzyżyk na jej karierze zawodowej i przekreśli to, do czego konsekwentnie dążyła wiele lat.

Anne musi dokonać trudnego wyboru. Stoi przed poważnym dylematem, ponieważ nie chce urodzić dziecka, które nosi w swoim łonie. Wie jednak, że za aborcję grozi jej nie tylko wydalenie ze studiów, ale również – według ówczesnej francuskiej litery prawa – kara więzienia. Czasu jest coraz mniej, a napięcie coraz silniejsze. Na szali natomiast leży jej życie.

Film Zdarzyło się otrzymał m.in. Złotego Lwa za Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Ze względu na podjętą tematykę przez wielu został uznany za manifest polityczny.

Bliscy Annie Ernaux już niedługo w Polsce!

Zgodnie z zapowiedzią Wydawnictwa Czarne 17 listopada na polskim rynku ukaże się kolejna książka Noblistki – zbiór trzech autobiograficznych, które złożyły się na tom Bliscy. Znajdziemy w nim rozważania Ernaux krążące wokół kilku istotnych pytań. Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy?

Rekonstruuje losy matki, ojca i siostry na podstawie zebranych słów, gestów oraz wydarzeń i zestawia je z własnymi doświadczeniami. Snuje opowieść o ojcu, który pomagał w żniwach, zamiast chodzić do szkoły, a w dorosłości zajął miejsce wśród ludzi prostych i milczących. Opowiada o gwałtownej i dumnej matce, której celem była wysoka pozycja, szacunek otoczenia i pieniądze. I o zmarłej siostrze, która zmarła zbyt wcześnie i której śmierć mocno odbiła się na całej rodzinie i zdefiniowała życie pisarki. Ernaux opisuje dziedzictwo najbliższych, łącząc dziewczynkę, którą była w przeszłości z kobietą, którą jest teraz.

Poruszającą książkę Bliscy Annie Ernaux możecie zamówić na tej stronie.

Czytajcie także: