DiunaFrank Herbert to niekwestionowany mistrz w gatunku science fiction. To jemu czytelnicy na całym świecie zawdzięczają słynną serię Diuna, która porywa serce odbiorców. Jakiś czas temu pisaliśmy, że w sieci pojawiły się informacje o tym, jakoby powieść miała zostać zekranizowana. Teraz przybywamy z zupełnie nowymi informacjami. I są one znakomite. Tak, Diuna doczeka się realizacji filmowej! Ale to nie wszystko. Przekonajcie się sami, czego jeszcze udało się nam dowiedzieć.

Frank Herbert i przyszłość jego twórczości

Legendary Entertainment i Universal Pictures nabyli prawa nie tylko do adaptacji filmowej, ale również serialowej. Porozumienie między producentami a spadkobiercami reprezentującymi pisarza zostało podpisane 21 listopada 2016 roku w mieście Burbank, znajdującym się w Kalifornii. Nad produkcją całego projektu czuwać będą: Thomas Tull, Mary Parent i Cale Boyter oraz Brian Herbert, Byron Merritt i Kim Herbert. Trzem ostatnim postaciom przypadnie miano producentów wykonawczych. W myśl porozumienia Legendary Entertainment i Universal Pictures mogą stworzyć zarówno film jak i serial, dla szerokiego grona odbiorców, oparty na świecie wykreowanym przez Herberta.

Warto przy tym wspomnieć, że nie będzie to pierwsza próba takiej działalności. David Lynch to reżyser, który odpowiada za ekranizację z 1984 roku. Nie zdobył on jednak serca widzów. Spotkał się z krytyką, ponieważ osoby, które nie czytały książki nie miały szansy na zrozumienie filmu. Natomiast wierni fani pisarza oskarżyli Lyncha o zbyt daleko idące zmiany, wprowadzone na potrzeby produkcji, odbiegające za bardzo od treści powieści. Czy tym razem producentom uda się zadowolić obie ze stron? Mamy nadzieję, że o tym przekonamy się już niedługo.

Diuna zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym HUGO i Nebula Awards i jest jedną z najbardziej popularnych powieści s-fi wszech czasów. Wszystkim, którzy nie znają jeszcze tej słynnej serii, zalecamy nadrobienie braków.

Książki z serii Diuna znajdziecie tutaj.