Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Coraz głośniej i odważniej mówi się o nadużyciach w Kościele. Coraz częściej demaskuje się bowiem nieprawidłową – używając eufemizmu – działalność niegdyś nietykalnych księży. Po niesamowicie głośnej książce, która stała się światowym bestsellerem, Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie autorstwa Frederica Martela, już wkrótce nakładem Wydawnictwa Agora w księgarniach pojawi się kolejna pozycja obnażająca niecne poczynania kleru, tym razem tego funkcjonującego na naszym rodzimym podwórku. Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele duetu Artur Nowak i Stanisław Obirek będzie miała swoją premierę jesienią, 29 września 2021 roku.Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele Sprawdź na TaniaKsiazka.pl >>

Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele

Autorzy książki Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele w swojej publikacji stawiają śmiałą tezę, która zakłada, że cały system kościelny jest chory. Zmieniają się bowiem księża i biskupi, a patologia, która od lat trawi polski Kościół, podważając jego autorytet – pozostaje bez zmian. Okazuje się bowiem, że za fasadą wzniosłych pobudek – kultu wiary w Boga – kryje się ogrom nierozliczonych przestępstw. Lista zarzutów jest całkiem długa i zawiera naprawdę ciężkie występki, jak pedofilia, rozpusta, brak kontroli nad finansami, korupcja wśród biskupów, afery seksualne, arbitralność awansów, czy wykluczenie kobiet, kolesiostwo, cynizm, związki z władzą oraz zwykła hipokryzja.

Media co rusz donoszą o kolejnych skandalach na każdym szczeblu struktury kościelnej. Chyba już nie ma najmniejszej szansy na to, by Kościół, jako instytucja, odzyskał twarz. Jego hierarchów trawią bowiem wszystkie grzechy główne i to zbiorowe sumienie bardzo trudno będzie oczyścić…

Autorzy

Tego trudnego i dość kontrowersyjnego tematu, zwłaszcza w naszym katolickim kraju, gdzie nadal w niektórych miejscach księży traktuje się jak osoby święte, niezależnie od zarzutów, podjęło się dwóch mężczyzn, którzy doskonale wiedzą, o czym piszą, korzystając z wiedzy insajderskiej. Stanisław Obirek to teolog i były jezuita, natomiast Artur Nowak jest publicystą i zarazem adwokatem ofiar pedofilii. Obaj przyjrzeli się Kościołowi z typową przenikliwością i niezwykła odwagą, przeprowadzając dziesiątki rozmów z ludźmi Kościoła i samymi duchownymi.

Słusznie zauważyłeś, że konstrukcją tytułu Gomora. Pieniądze, władza i strach w polskim Kościele nawiązują do innej książki, Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie, ponieważ tak samo jak francuski pisarz Frederic Martel ujawniają mechanizm typowe dla instytucji Kościoła. Idą również o krok dalej. Odpowiadają bowiem na trudne, ale bardzo istotne pytanie. Czy polski Kościół, który funkcjonuje w takim kształcie jak obecnie, jest w ogóle zdolny do reform? I dlaczego nie?

Jeśli zjada Cię ciekawość, co kryje się za drzwiami polskiego Kościoła, koniecznie musisz przeczytać tę książkę. Jej premierę zaplanowano na 29 września, ale już teraz w tym miejscu możesz zamówić swój egzemplarz przedpremierowo.

Czytaj także: