Ludzie jak bogowieHerbert George Wells to autor znanych powieści tj.: Wehikuł czasu, Wojna Światów czy Ludzie jak bogowie. Okazuje się, że książki spod pióra pisarza, które ujrzały światło dzienne, to nie jedyne dzieła Wellsa. Na Uniwersytecie Illinois, w archiwach, odnaleziono nieznane do tej pory opowiadanie o duchach sławnego twórcy.

Herbert George Wells – nowy tekst

Tego ważnego odkrycia dokonał Andrew Gulli, który ma już na koncie kilka sukcesów związanych z odnalezieniem niepublikowanych dzieł innych pisarzy. Kiedy mężczyzna dowiedział się, iż na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign może znaleźć archiwa związane z twórcą takich literackich hitów jak Wojna Światów czy Wehikuł czasu, natychmiast udał się na miejsce i poprosił o dostęp do nich. Tam okazało się, że łączna zawartość zapisków to ponad 3 tysiące manuskryptów. Gulli nie chcąc tracić czasu zatrudnił asystenta, który pomógł mu w kopiowaniu zapisków i późniejszej ich segregacji. Dzięki temu wśród znanych szerokiej publiczności tytułów, udało się odnaleźć perełkę, która nigdy wcześniej nie ujrzała światła dziennego.

The Haunted Ceiling taki tytuł nosi odkryte i niepublikowane opowiadanie Wellsa. Jest to opowieść utrzymana w stylu gotyckim. Jej główny bohater to Meredith, mężczyzna lubujący się w szkockiej whisky. Przez luźny tryb życia doprowadził on wynajmowany pokój do opłakanego stanu. Historia rozkręca się w momencie, gdy odwiedza go przyjaciel – narrator opowieści. To właśnie wtedy Meredith zadaje mu pytanie, czy nie widzi on na suficie wizerunku kobiety. Oczywiście mężczyzna nic nie zauważa i ignoruje słowa przyjaciela.

Uczeni specjalizujący się w powieściach Wellsa potwierdzają, że nigdy wcześniej nie zetknęli się z owym opowiadaniem. Szacuje się, że historia mogła powstać około 1895 roku, gdy opowiadania o duchach były bardzo popularne. The Haunted Ceiling nie wykazuje oznak arcydzieła, ale została określona mianem dobrej historii w formie anegdoty, która czerpie z literatury kryminału.

Odnaleziony tekst ukaże się na łamach „The Strand Magazine”, którego redaktorem naczelnym jest sam odkrywca, Andrew Gulli.

Tutaj znajdziecie książkę Ludzie jak bogowie.

Tutaj znajdziecie Audiobook Wehikuł czasu.