Saddam_Hussein_at_trial,_July_2004W grudniu na brytyjskim rynku wydawniczym ukaże się książka Saddama Husajna. Oficyna wydawnicza zapewnia, że będzie to powieść na miarę Gry o Tron i House of Cards. Więcej szczegółów na temat książki ma ukazać się bliżej terminu publikacji. Przedstawiciele wydawnictwa dbają bowiem o strony marketingowe i nie chcą od razu zdradzać zbyt wielu informacji.

Hesperus, bo właśnie to wydawnictwo zajmie się dystrybucją, to niezależna oficyna wydawnicza, która słynie z tego, że zajmuje się książkami, których nakład wyczerpał się lub które nie mają jeszcze angielskiego tłumaczenia. Premiera książki zbiegnie się w czasie z 10 rocznicą śmierci dyktatora. Termin ten nie jest więc przypadkowy.

Ponieważ nie będzie to pierwsze tłumaczenie noweli, znane są niektóre szczegóły. W książce autor przedstawia plemię mieszkające na terenie, który otacza Eufrat. Wydarzenia te mają miejsce 1500 lat temu. Owo plemię musi stawić czoła najeźdźcom… i to z grubsza na tyle. Książka niezbyt skomplikowana, ale z pewnością wzbudzi ciekawość niejednego czytelnika choćby ze względu na autora powieści.

Córka Saddama ocaliła maszynopis w 2003 roku, a dwa lata później zdecydowała się wydać go w Jordanii. Tam jednak nowela została szybko wycofana, a następnie wprowadzono zakaz jej sprzedaży. Rok 2006 okazał się bardziej łaskawy, gdyż książkę ponownie wydano w Japonii gdzie nadano jej tytuł Taniec diabła.

Hesperus oznajmił, że ich decyzje nie są motywowane polityką, chcą po prostu wydawać książki, które uważają za ciekawe. Nie podają oni jeszcze angielskiego tytułu, wiadomo jednak, że cała książka liczyć będzie około 200 stron. Gdyby ukazała się w Polsce, sięgnęlibyście po nią?