Jane Austen to słynna, brytyjska pisarka. Serca czytelników podbiła takimi powieściami jak Duma i uprzedzenie czy Emma. Teraz, w końcu, doczeka się uhonorowania w postaci wzniesienia pomnika na jej cześć. Fakt ten wzbudza jednak niemałe kontrowersje, gdyż nikt tak do końca nie wie, jak pisarka wyglądała naprawdę.

Jane Austen i jej historia

Choć minęło już 200 lat od śmierci pisarki, do tej pory nie doczekała się tak znaczącego upamiętnienia. Być może wynikało to właśnie z problemu ustalenia dokładnego wyglądu jej osoby. Istnieje wprawdzie jeden portret Jane Austen, namalowany przez jej siostrę Cassandrę w 1810 roku. Jednak trudno uznać go za odzwierciedlenie osoby autorki, gdyż bratanica pisarki, Anna, określiła rysunek, jako obrzydliwe przeciwieństwo. W 1869 roku starania podjął James Andrews, który na podstawie owego malunku sporządził profesjonalny obraz prezentujący postać Jane. Jednak pędzel mistrza nie gwarantuje zgodności z prawdziwym wizerunkiem kobiety. Owy obraz wzbudza również wątpliwości Narodowej Galerii Portretów, która nie zweryfikowała dzieła pozytywnie.

Jednak rzeźbiarzowi Adamowi Raoundowi te fakty zupełnie nie przeszkadzają w pracy nad stworzeniem pomnika. Na zlecenie Hampshire Cultural Trust przygotował projekt statuy z brązu, który został już pokazany publicznie. Jego twórca tak oto wypowiada się na temat:

Nigdzie nie ma zarejestrowanej jej podobizny, poza rysunkiem siostry, który może być małą podpowiedzią, jak mogła wyglądać. To nie jest wspaniały rysunek, więc trzeba traktować go z przymrużeniem oka.

Pomnik zostanie postawiony w Basingstoke, wsi leżącej nieopodal Steventon, gdzie urodziła się pisarka. Nastąpi to, najprawdopodobniej w lipcu bieżącego roku. Obok prezentujemy wam zdjęcia owej statuy.

Zaś wszystkich zainteresowanych twórczością Jane Austen odsyłam tutaj.