Książka Szklany zamek

Oglądając film o sobie i swojej rodzinie, Jeannette Walls płakała. Bardzo długo nie chciała mówić o swojej przeszłości, o swoich korzeniach, ekscentrycznych rodzicach, którzy zamiast chlebem karmili swoje dzieci wyobraźnią. Dopiero po latach, już jako znana dziennikarka, Jeannette Walls zdecydowała się opowiedzieć swoją historię. Na jej podstawie powstała książka – Szklany Zamek, która 11 sierpnia trafiła do amerykańskich kin. Na razie nie jest znana data polskiej premiery filmu, ale wiadomo, że książka ponownie ukaże się na polskim rynku w listopadzie.

Szklany zamek - kup na TaniaKsiazka.pl

Książka Szklany zamek, czyli powrót do dzieciństwa

Jeannette Walls

źródło: The New York Times

Nic dziwnego, że film wywołał łzy na twarzy autorki. W końcu wróciła nim do swojego, własnego trudnego dzieciństwa, do wspomnień, które tak długo chciała ukryć w swojej pamięci. Jednak to właśnie trudne dzieciństwo ukształtowało ją jako człowieka, nauczyło samodzielności, dało ogromną determinację do ciężkiej pracy, która kiedyś miała jej pozwolić na normalne życie.

Jeannette Walls dorastała w hipisowskiej rodzinie. Jej rodzice na co dzień “bujali w obłokach”. Matka, zamiast zajmować się domem i czwórką dzieci, wolała malować obrazy. Ojciec był alkoholikiem, który “karmił” dzieci opowieściami o złocie i szklanym zamku. W tym domu wbrew pozorom nie brakowało miłości, ale poczucia bezpieczeństwa, stabilizacji, jedzenia i wody. Dorastając w takich warunkach, u Jeannette Walls każdego dnia kiełkowała, wzmacniała się i rosła determinacja, żeby kiedyś żyć inaczej.

Zmieniaj świat, nie zaśmiecaj go tylko hałasem

Książka Szklany zamek oparta na faktach 

Szklany zamekW filmowej adaptacji książki główne role zagrali: Brie Larson (Jeannette Walls) oraz Woody Harrelson i Naomi Watts (rodzice). Podążając za wydarzeniami opisanymi w pamiętnikach Jeannette Walls, w filmie śledzimy dramatyczne losy autorki i jej trójki rodzeństwa: Lori, Maureen i brata Briana. Dzieci dorastają w górniczym miasteczku Welch, we Wschodniej Virginii. Mieszkają w starej szopie, w biedzie i nie mają nawet dostępu do bieżącej wody i elektryczności. Śledzimy losy Jeannette jako małej dziewczynki, następnie już jako dziennikarki odnoszącej sukcesy, która po latach spotka się ponownie z rodzicami. To spotkanie będzie dla niej równie traumatyczne, jak wspomnienia, które chciała tak głęboko ukryć.

Polska wersja książki zostanie wznowiona. Ponownie wyda ją wydawnictwo Świat Książki, a premiera przewidziana jest na listopad tego roku.