Książki 2021 roku – TOP3 okiem Ani
Jak na książkoholików przystało, w redakcji CoPrzeczytać lata mierzymy w najciekawszych książkowych premierach. Jak więc czytelniczo wyglądał mój miniony rok? Poznaj moje trzy najważniejsze książki 2021 roku!
Książki 2021 roku – subiektywne zestawienie
Ile z gór tych złota
Powieść C Pam Zhang jest tak dobra, że trudno uwierzyć, że to zaledwie literacki debiut autorki! W jej powieści przeniesiemy się w czasie i przestrzeni na Dziki Zachód szlakiem gorączki złota.
Marzenie o wielkości i bogactwie, za którym gonili rodzice Lucy i Sam, szybko zweryfikuje ponura rzeczywistość, a brak zabezpieczenia finansowego połączona z utratą dwójki rodziców sprawią, że wkrótce dziewczynki wyruszą w najcięższą podróż w swoim życiu. Podróż w poszukiwaniu domu, samych siebie i celu swojej życiowej tułaczki.
Jest to przepięknie napisana powieść o siostrzeństwie, tożsamości i wielowymiarowym braku, dotykająca niezwykle trudnych tematów. Autorka wdzięcznie połączyła plastykę chińskich legend z postkolonialną amerykańską historią, tworząc niezwykle wciągającą, choć nieoczywistą w swoim przebiegu historię.
🔎 Pełną recenzję tytułu znajdziecie tutaj.
Almond. Ten, który nie czuł
Jeśli szukacie przepięknej powieści o przyjaźni, która chwyci za serce i nie puści – koniecznie sięgnijcie po Almonda! Tytułowy migdał stanowi nawiązanie zarówno do bakalii, którymi karmiła Yunjae jego mama, jak i do ciała migdałowatego, obszaru mózgu odpowiedzialnego m.in. za przetwarzanie informacji na temat emocji.
Otóż główny bohater powieści Won-Pyung Sohn żyje w świecie pozbawionym jakichkolwiek uczuć. Jego ciało nie jest w stanie odczuwać żadnych emocji, nawet w sytuacji, w której na jego oczach giną dwie najbliższe mu osoby.
Kiedy na jego drodze staje Gon, chłopiec o równie trudnej przeszłości i problemami z agresją, trudno jest mu zaakceptować, że Yunjae nie odpowiada na jego prowokacyjne zachowania. Z czasem między chłopcami rodzi się nietypowa więź, której przebieg odmienia ich losy na zawsze… Co stanie się z dwójką tak podobnych do siebie, jednocześnie tak różnych chłopców? Sprawdźcie sami.
🔎 Macie ochotę na więcej? Recenzję książki znajdziecie tutaj.
Jak wychować syna na feministę
Swojego zestawienia nie mogłabym zamknąć inaczej, niż najważniejszym poradnikiem minionego roku. Mowa o tytule Jak wychować syna na feministę, czyli świadomego, wolnego i szczęśliwego mężczyznę.
Jest to tytuł absolutnie fenomenalny, dekonstruujący szkodliwe stereotypy płciowe i zmuszający do refleksji nad własną percepcją świata. Książka ta to nie tylko zbiór statystyk i badań, ale również ciepła i osobista perspektywa matki, którą jest Aurèlia Blanc.
Co najważniejsze, nie musicie być rodzicami, żeby po nią sięgnąć. Osobiście polecam ją wszystkim: kobietom, mężczyznom, osobom niebinarnym, matkom, ojcom i tym, którzy dzieci w ogóle nie planują. Jest to bowiem tytuł, który pozwala w zdrowy i pełen czułości sposób podejść do kwestii tożsamości, a także otwiera nasze głowy i serca na innych.
🔎 Recenzja całości dostępna jest tutaj.
A jak wygląda Twoja topka w kategorii: książki 2021 roku? Daj znać! 👇
Sprawdź pozostałe zestawienia:
Książkowe top 3 roku 2021 według Katarzyny
Najlepsze 3 książki, jakie czytałam w 2021 roku – Aneta
Moje TOP 3 2021 roku – Ula