Pójście do przedszkola to dla dziecka, zwłaszcza takiego, które nie chodziło wcześniej do żłobka, krok milowy.  Pierwszy raz będzie stale przebywać w dużej grupie rówieśników, z dala od rodziców, dziadków, niani — osób, które dobrze zna i którym ufa. Pojawią się sytuacje konfliktowe związane z interakcjami z innymi dziećmi, nowe zasady, których przestrzegania trzeba się nauczyć oraz tęsknota, z którą dziecko będzie musiało sobie poradzić.Książki o adaptacji w przedszkolu

Zmiana otoczenia, nowi rówieśnicy i nauczyciele mogą powodować stres. Książki o adaptacji w przedszkolu mogą pomóc dzieciom poradzić sobie w nowej sytuacji. Dzięki nim dzieci będą wiedzieć, czego mogą się spodziewać i poznają wskazówki, jak się w nowej sytuacji odnaleźć. To także wielka pomoc dla rodziców. Przygotowałam Wam zestawienie książek o adaptacji w przedszkolu. To książki do czytania dzieciom oraz takie, które są skierowane do rodziców.

Książki o adaptacji w przedszkolu skierowane do dzieci

Tola w przedszkolu, Anna Włodarkiewicz

Tola w przedszkolu Anna Włodarkiewicz

Tola, główna bohaterka książki skierowanej do początkujących przedszkolaków, ma 4 lata. Dokładnie tyle, ile dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę z przedszkolem, dlatego mali czytelnicy bardzo łatwo się z nią utożsamią.

W pięknie ilustrowanej książce Tola w przedszkolu znajdziecie sześć ciepłych opowiadań. Z nich maluchy dowiedzą się, jak wygląda dzień przedszkolaka. Autorka podejmuje wiele nurtujących dzieci tematów: od zawiązywania nowych przyjaźni po przedszkolne posiłki.

Książkę znajdziecie tutaj: Tola w przedszkolu.

Miś Tuliś idzie do przedszkola w TaniaKsiazka.pl

Miś Tuliś idzie do przedszkola David Melling

Misia Tulisia kochają dzieci w 30 krajach.  Jest ulubionym bohaterem milionów maluchów, a seria książeczek z jego udziałem to współczesna klasyka. Tym razem nasz miś ma przed sobą nie lada wyzwanie – pierwszy dzień w przedszkolu. Wasze dzieci razem z sympatyczną postacią przekonają się, jak fajnie może tam być! Zwłaszcza gdy ma się obok przyjaciela o wielkim serduszku, który zawsze ma dla każdego „tyle przyjaźni-że-aż” i „tyle przytuleń-że-aż”!

Tytuł ten, podobnie jak inne części cyklu, pokazuje, jak pełna życzliwości i wzajemnej akceptacji umiejętność bycia w grupie daje radość, poczucie własnej wartości i pomaga przezwyciężyć obawy przed nieznanym.

Książeczka Miś Tuliś idzie do przedszkola czeka na Was pod tym linkiem.

 

Kicia Kocia w przedszkolu - Książka o adaptacji w przedszkolu w ulubioną bohaterką dzieci

Kicia Kocia w przedszkolu Anita Głowińska

Jeżeli wasz przyszły przedszkolak zna i lubi serię książeczek Anity Głowińsiej o Kici Koci, to ta sympatyczna bohaterka może zostać jego przedszkolną przewodniczką. Wraz z nią mały czytelnik przeżyje typowy dzień przedszkolaka: pobudka, szatnia, pożegnanie z rodzicem itd. Dzięki temu przyszły przedszkolak będzie wiedział mniej więcej, czego po przedszkolu może się spodziewać. Z kolei ta wiedza pomoże mu oswoić się z nową sytuacją.

Książkę Anity Głowińskiej: Kicia Kocia w przedszkolu możecie znaleźć tutaj.

6 książek pomocnych w adaptacji do przedszkola: Pierwszy dzień w przedszkolu

Pierwszy dzień w przedszkolu Chiara Piroddi (seria: Z poradnika smyka)

Ta książka skupia się na emocjach, które towarzyszą dziecku idącemu pierwszy raz do przedszkola. Głównym bohaterem jest przedszkolak — Julek, z którym dzieciaki łatwo mogą się utożsamić. To właśnie on staje się przewodnikiem po emocjach i zdradza proste sposoby na to, w jaki sposób można się z nimi uporać.

Autorka książki jest psycholożką i obok dzieci skupia się też na rodzicach, więc na końcu książki też znajdziecie garść fachowych porad.

Po Pierwszy dzień w przedszkolu zajrzyjcie tutaj.

Kiełbaska nie chce iść do przedszkola - sprawdź w TaniaKsiazka.pl

Kiełbaska nie chce iść do przedszkola Oliver Zahle

Wiadomo, że nie raz i nie dwa spotkacie się z sytuacją, kiedy Wasze dziecko nie będzie chciało iść rano do przedszkola. Podobnie jak główna bohaterka książki Olivera Zahla, przepięknie zilustrowanej przez Siri Melchior. Dziewczynka, którą jej tata pieszczotliwie nazywa Kiełbaską, nie ma zamiaru iść do placówki. Tata pozwala zostać córce w domu i organizuje jej różnorodne zabawy. Jednak ich przebieg totalnie mija się z jej oczekiwaniami. Na tyle, że ostatecznie Kiełbaska żałuje, że nie poszła do przedszkola.

Pozycja ta uświadamia dziecku, że nie wszystkie decyzje mają pozytywne konsekwencje. Oraz – wbrew pozorom – ukazuje przepiękną relację między tatą a córką.

Książka Kiełbaska nie chce iść do przedszkola czeka na Was na tej półce.

 

Adaptacja przedszkolaka — książki dla rodziców

I tak pierwszym dniem w przedszkolu płynnie przechodzimy do poradników napisanych z myślą o rodzicach przedszkolaków. Dla nas adaptacja też bywa trudna, a widok zapłakanego dziecka, które nie chce zostać w przedszkolu, rozdziera serce na kawałki.

Akcja adaptacja. Książka o adaptacji w przedszkolu skierowana do rodziców

Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem Agnieszka Stein

Ta książka pomoże wam nie tylko przygotować dziecko do przedszkola, ale też przygotować siebie na to, co z tym pójściem do przedszkola będzie się wiązać. Autorka, psycholożka, uświadamia rodzica, z jakimi problemami i z jakimi emocjami będzie mierzyć się dziecko. To też podpowiedzi dotyczące tego, w jaki sposób możemy wesprzeć dziecko.

Poradnik Agnieszki Stein możecie znaleźć tutaj.

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start

Jak zapewnić swojemu dziecku najlepszy start Mikołaj Marcela i Anita Janeczek-Romanowska

Jak wspierać dziecko na pierwszym etapie edukacji? Gdzie powinna być granica między czasem poświęcanym edukacji a tym poświęcanym zabawie? W poradniku znajdziecie też odpowiedzi na te i jeszcze więcej zagadnień.

Poradnik Jak zapewnić najlepszy start swojemu dziecku znajdziecie tutaj.

Inne poradniki skierowane do rodziców i dzieci znajdziecie pod tym linkiem.

Szukacie podręczników do przedszkola dla swoich pociech? Kliknijcie w poniższy baner 👇

Podręczniki do przedszkola dla dzieci w TaniaKsiazka.pl

 

 

Sprawdź też: