usi-rice-library-special-books-roomCzy wyobrażaliście kiedyś sobie książki w chmurach? Okazuje się, że ktoś kiedyś o tym pomyślał i teraz postanowił wcielić plan w życie. I nie chodzi tu abstrakcyjny, luźno unoszący się zbiór pewnych tytułów w powietrzu. Wszystko zostało skrupulatnie obmyślone i zatroszczono się w pełni o komfort przyszłych czytelników. O co chodzi?

Książki w chmurach – czeski projekt

W czeskiej Pradze postawiono na nietypową formę zachęcenia ludzi do czytania. Od jakiegoś czasu nad miastem unosi się drewniany sterowiec. Zobaczyć go można głównie w okolicach Centrum Sztuki Współczesnej DOX. A co znajduje się na jego pokładzie? Otóż wszystko, czego potrzebować może miłośnik książek. Wspaniała, przytulna atmosfera, wygodne siedziska i mnóstwo regałów po brzegi wypełnionych literaturą. A ponieważ sterowiec jest długi na ponad 40 metrów, łatwo sobie wyobrazić ogrom przestrzeni, w której rozłożone są tytuły. Maszynę nazwano nawet na cześć jednego z największych dzieł Jonathana Swifta, Guliwer.

Takie miejsce to nie tylko idealna okazja by oddać się przyjemności czytania w przestworzach. To również wspaniały sposób na zapoznanie się z osobami, które podzielają pasję i miłość do książek. Interesujące rozmowy na temat ulubionych powieści czy pisarzy mogą być równie pasjonujące, jak opowieści znanych autorów.

Warto tutaj wspomnieć, że twórcy projekty mają w planach poszerzenie oferty. Co za tym idzie, już niedługo wprowadzą warsztaty dla początkujących pisarzy, które również odbywać się będą w podniebnym pokoju.