Książka pt. Kto wypuścił bogów? to literacki debiut brytyjskiej dziennikarki i krytyka filmowego, Maz Evans. Choć to dopiero początek jej przygody z pełnoprawnymi opowieściami dla młodzieży, Evans już wcześniej interesowała się tematem. To ona jest założycielką Story Crew – programu nauki kreatywnego pisania, skierowanego do uczniów szkół podstawowych. Nic więc dziwnego, że w końcu sama postanowiła dać upust własnej wyobraźni i stworzyła pierwszą książkę dla młodszych odbiorców. Jak sobie poradziła? Koniecznie to sprawdźcie, sięgając po jej debiutancką powieść.

Kto wypuścił bogów? – dobra historia i brytyjskie poczucie humoru

Życie głównego bohatera, Elliota Hoopera, nie należy do łatwych. Niedawno zmarł jego dziadek i od tego czasu dwunastolatek mieszka wraz z matką na starej farmie w południowej Anglii. Ani szkoła, ani poranne wstawanie nie jest takie złe w porównaniu do tego, z czym jeszcze chłopiec musi się mierzyć. Pamięć mamy Elliota jest w coraz gorszym stanie i coraz częściej szwankuje. Josie, zamiast zapewnić bezpieczeństwo i opiekę synowi, staje się osobą, która sama opieki potrzebuje.

To dopiero początek problemów tej dwuosobowej rodziny. Długi rosną z dnia na dzień, a na rodzinną farmę czyha wścibska sąsiadka. A mama, która znika raz za razem to zdecydowanie za duża odpowiedzialność, jak na dwunastolatka. Jednak los uznał, że bohater ma chyba jeszcze zbyt mało problemów. Dlatego pewnego dnia na farmie ląduje pewna Panna. Kobieta przedstawia się w zaskakujący sposób. „Nieśmiertelna”, „gwiezdna konstelacja” i „członkini Rady Zodiakalnej”, która liczy sobie niespełna 2 tysiące lat.

Szybko się okazuje, że to dopiero początek kłopotów Elliota. Przedziwna istota, którą chłopiec uważa za co najmniej niespełna rozumu, szuka tajemniczego więźnia o numerze 42. Kim jest tajemniczy zbieg? Kto próbuje przejąć władzę nad światem bogów i ludzi? I czy chłopiec poradzi sobie z tajemniczym i potężnym wrogiem, kiedy sam mierzy się już z wystarczająco ciężką sytuacją w domu?

Książkę pt. Kto wypuścił bogów? Znajdziecie tutaj. Polecamy ją gorąco wszystkim miłośnikom literatury młodzieżowej.