Loveless recenzja książki. Sprawdź to!
Czy to normalne, że mając osiemnaście lat, z nikim się jeszcze nie całowałam? Ba, nawet trudno mi powiedzieć, żebym w kimkolwiek tak naprawdę się zadurzyła, a przecież kocham fikcyjne romanse! Jestem po prostu nieśmiała, czy coś jest ze mną nie tak? Sprawdź, jakie odpowiedzi na te pytania czekają na bohaterkę najnowszej powieści autorki bestsellerowego Heartstoppera. Przed Wami recenzja książki Loveless!
Książka autorki bestsellerowej serii Heartstopper
Georgia Warr, bohaterka najnowszej powieści autorki Heartstoppera, za wszelką cenę chce przeżyć romans stulecia. Problem w tym, że choć w wyobraźni wszystko wygląda perfekcyjnie, w rzeczywistości wizja fizycznego kontaktu z obiektem westchnień budzi w niej sporą rezerwę.
Większość osób, które zna, prowadzi udane życie towarzyskie, dlatego bohaterka nie może nie ulec pokusie, by nieustannie porównywać się do swoich znajomych.
Jej sytuacji nie poprawia fakt, że właśnie kończy szkołę i wybiera się na studia, nie poznawszy nawet smaku nastoletniej szkolnej miłości. Postanawia więc to zmienić. W końcu nie chce być gorsza i mieć poczucie, że coś ją w życiu omija.
Podżegana przez swoją najlepszą przyjaciółkę, postanawia postawić wszystko na jedną kartę. Podczas pożegnalnej imprezy ma zamiar pocałować chłopaka, w którym podkochiwała się ostatnie siedem lat.
Ale czy aby na pewno? No bo co to tak właściwie znaczy: w kimś się zadurzyć? I czy to normalne, że kiedy nadejdzie ten bajkowy moment, który tyle razy odgrywała w swojej głowie, najdzie ją przemożne obrzydzenie? Na dodatek tak silne, że nie zmieni tego nawet romantyczna sceneria oraz fakt, że obiekt jej westchnień wygląda jak Timothée Chalamet?
Przed Wami książka o poszukiwaniu siebie w świecie pełnym oczekiwań i marzeniu o prawdziwej miłości. Mimo poczucia, że można się do tego zupełnie nie nadawać…
Loveless recenzja książki
Po książkę Alice Oseman sięgałam z ogromnym entuzjazmem. Od dawna bowiem czekałam na powieść na polskim rynku książkowym, która poruszyłaby temat aseksualności. Nie jako drobnego lub niedopowiedzianego elementu w tle, a jako głównej osi fabularnej.
Georgia to postać, która mocno ze mną rezonuje, dlatego od pierwszych stron powieści towarzyszyła mi ekscytacja. Jednocześnie czułam również nutkę żalu, że nie dane mi było czytać o podobnych bohaterkach, kiedy sama byłam nastolatką.
Dlatego też bardzo cieszę się, że Loveless miało w ostatnim czasie szansę pojawić się również w polskim tłumaczeniu. W ten sposób mając szansę dotrzeć do innych osób, zwłaszcza tych kwestionujących swoją tożsamość. 🙂
Książka opowiada o niezrozumieniu, poczuciu osamotnienia w świecie, który ma inaczej i próbie dopasowania się do heteronormatywnego świata. Ostatecznie zaś o akceptacji pełnego spektrum kolorów miłosnej gamy barw. Nawet jeśli czyjaś tęcza pokryta jest również szarością.
Bohaterów Loveless, podobnie jak i Heartstoppera cechuje pewna doza nastoletniej naiwności, a sympatyczni bohaterowie sprawiają, że chętnie towarzyszymy w ich historii. Bo Loveless, to także przyjaciele Georgii i jej nowi znajomi na studiach.
Presja rówieśnicza i potrzeba znalezienia prawdziwej miłości, przeplatają się z kryzysem tożsamości i próbą odnalezienia prawdy o sobie, a wszystko to zostało osadzone w koledżowych realiach.
Tematyka i sposób narracji czynią z niej ważną, chociaż jednocześnie przyjemną w odbiorze powieść, którą serdecznie Wam polecam. 🙂
Jeśli zaintrygowała Cię recenzja książki Loveless, swój egzemplarz znajdziesz tutaj.
Ania ocenia:
-
10/10
-
8/10
-
10/10
-
9/10
Fragment recenzji
[C]o to tak właściwie znaczy: w kimś się zadurzyć? I czy to normalne, że kiedy nadejdzie ten bajkowy moment, który tyle razy odgrywała w swojej głowie, najdzie ją przemożne obrzydzenie? Na dodatek tak silne, że nie zmieni tego nawet romantyczna sceneria oraz fakt, że obiekt jej westchnień wygląda jak Timothée Chalamet?
Przed Wami książka o poszukiwaniu siebie w świecie pełnym oczekiwań i marzeniu o prawdziwej miłości. Mimo poczucia, że można się do tego zupełnie nie nadawać…