Mądra Książka Roku 2020 - laureaci konkursu!

Znamy już wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2020 – laureaci to autorzy książek popularnonaukowych, które zdaniem jurorów są szczególnie przyjazne czytelnikom. Konkurs organizują portal Mądre Książki oraz Uniwersytet Jagielloński. W tym roku statuetka Euklidesa trafi do… Do kogo? O tym przeczytacie poniżej! 🙂

Mądra Książka Roku 2020 - laureaci konkursu!

Mądra Książka Roku 2020 – laureaci konkursu

Larry Wolff Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia

Nagroda główna – Mądra Książka Roku 2020:
Wynalezienie Europy Wschodniej – Larry Wolff

Książka Larry’ego Wolffa dotyczy tematu rozdziału Europy na Zachodnią i Wschodnią, widzianego oczami człowieka „z zewnątrz”: Wolff jest bowiem profesorem na New York University.

Autor analizuje XVIII-wieczne teksty filozoficzne, literaturę, listy ambasadorów, podróżników, wędrowców, przygląda się wynikom bitew i wojen tamtego okresu. Wszystko po to, aby ocenić jaki wpływ historia wywarła na konflikty i przemiany społeczne XX wieku w podzielonej Europie.

Link do książki: Wynalezienie Europy Wschodniej

Joanna Guszta Przemysław Liput Miasto Potwór

Mądra Książka Roku 2020 dla dzieci:
Miasto Potwór – Joanna Guszta i Przemysław Liput 

„Brak zieleni, reklamoza, wandalizm, pasteloza, brak miejsc przyjaznych mieszkańcom, brud i nieporządek” – brzmi znajomo? Miasto, które odstrasza takimi elementami, jest po prostu niestrawne…  nie tylko dla mieszkańców, lecz także dla tytułowego Potwora!

Książka Joanny Guszty i Przemysława Liputa w dowcipny i lekki sposób przybliża najmłodszym czytelnikom poczucie wspólnoty, a także podstawy estetyki przestrzeni miejskiej.

Link do książki: Miasto Potwór

Rob Dunn Nie jesteś sam w domu. Od drobnoustrojów po krocionogi, śpieszki i pszczoły miodne. Historia naturalna stworzeń z którymi dzielimy życie

Nagroda redaktorów serwisu Mądre Książki:
Nie jesteś sam w domu – Rob Dunn

Ilu lokatorów Waszych domów nie składa się na czynsz? Chyba wolelibyście nie wiedzieć! 🙂 Jeśli jednak ciekawość weźmie górę, sięgnijcie po książkę Roba Dunna.

Przekonacie się, że w naszych mieszkaniach „urzęduje” prawie dwieście tysięcy różnorodnych organizmów! Co więcej, bez tego mikrobiomu nie moglibyśmy żyć – pełna sterylność nie jest bowiem ani zdrowa, ani bezpieczna.

Recenzję książki przeczytacie TUTAJ >>

Link do książki: Nie jesteś sam w domu

Tomasz Rożek Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

Nagroda społeczności akademickiej UJ:
Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd – Tomasz Rożek

Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego postawili na książkę autorstwa doktora Tomasza Rożka.

Coś musi być na rzeczy, ponieważ Nauka. To lubię w konkursie Mądra Książka 2020 została doceniona także w głosowaniu internautów! 😉 Pisaliśmy o tym W TYM MIEJSCU.

Wyróżniona książka zawiera odpowiedzi na nietypowe pytania dotyczące świata nauki, zaserwowane bez grama nudy, za to z polewą z eksperymentów i ciekawostek. Z pewnością zaciekawi młodych czytelników, ale i starsi znajdą w niej coś dla siebie.

Link do książki: Nauka. To lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd

Zobacz także: