Magdalena GrzebałkowskaMagdalena Grzebałkowska to pisarka znana m. in. z takich dzieł jak Beksińscy. Portret podwójny oraz 1945. Wojna i pokój. Za ten ostatni reportaż została wyróżniona Nagrodą Czytelników w tegorocznej edycji Nike. Poza tym jest również autorką biografii o księdzu Janie Twardowskim.

Magdalena Grzebałkowska i nowa książka

Tym razem pisarka zamierza powołać do życia Krzysztofa Komedę Trzcińskiego. Bohater jej najnowszej książki to znany polski jazzmen, który osiągnął rozpoznawalność na całym świecie dzięki ogromnemu talentowi. To on odpowiada za Kołysankę, którą skomponował na potrzeby filmu Dziecko Rosmary w reżyserii Romana Polańskiego. Ponadto muzyk na swoim koncie ma aż 65 produkcji filmowych, do których stworzył muzykę. Autorka o swoim najnowszym bohaterze mówi następująco: Niewysoki, ryżawy, kulejący – koledzy mówili, że synkopował, chodząc. Trzymał się trochę z boku, a jednocześnie miał niesamowitą charyzmę. […] Miał siedem lat, kiedy został uczniem konserwatorium w Poznaniu. To nie legenda, zachowała się jego legitymacja studencka! Gdyby nie wojna, być może zostałby muzycznym geniuszem, a tak skończył tylko liceum muzyczne. Magdalena Grzebałkowska jest wciąż na etapie gromadzenia niezbędnych materiałów dotyczących muzyka. Jak na razie udało się jej odwiedzić Ostrów Wielkopolski, gdzie Trzciński spędził młodość.

Książka może wzbudzić niemałe zainteresowanie zwłaszcza, że autorka dotarła do bardzo ciekawych informacji. Jak do tej pory uznaje się, że Krzysztof Komeda Trzciński zmarł na skutek krwiaka, którego nabył podczas nieszczęśliwego wypadku. Taką wersję Marek Hłasko przedstawił żonie artysty. Natomiast Grzebałkowska wyznaje, że dotarła do świadka wypadku – przyjaciela Trzcińskiego – i jego wersja jest zupełnie inna od tej, jaką przedstawił Hłasko.

Jak więc widać, jest na co czekać.