Mary Poppins powraca 19 grudnia w kinach

Już od 19 grudnia na ekranach polskich kin będziemy mogli obejrzeć film Mary Poppins powraca. To najnowsza ekranizacja klasycznej serii książek dla dzieci autorstwa Pameli L. Travers. Właśnie dlatego postanowiłam napisać Wam trochę o serii Mary Poppins, o autorce i o samym filmie.

Mary Poppins powraca 19 grudnia w kinach

Pamela Lyndon Travers i jej Mary Poppins

Pamela Lyndon Travers to pseudonim literacki, który przyjęła Helen Lyndon Goff. Pisarka urodziła się w Maryborough w Australii, ale nie wiemy dokładnie kiedy. Wspomina się o dwóch możliwych datach: 9 sierpnia 1899 lub 1906. Zmarła w Chelsea w Londynie 23 kwietnia 1996 roku. Na jej wyraźne życzenie, do opinii publicznej nie podano miejsca, w którym została pochowana. Autorka już w dzieciństwie wykazywała się bujną wyobraźnią. W młodości pracowała jako aktorka i mimo pewnych sukcesów nie zarabiała wiele, więc dorabiała jako dziennikarka. Nigdy jednak nie czuła się dobrze w Australii, dlatego w 1924 roku wyjechała do Wielkiej Brytanii.

Mary Poppins po raz pierwszy została wydana w 1934 roku. Warto tu wspomnieć o tym, że ilustracje do pierwszego wydania stworzyła córka ilustratora Kubusia Puchatka – Mary Shepard. W sumie powstało sześć książek, które opowiadają o przygodach ten niezwykłej niani. Są to:

  • Mary Poppins (1934)
  • Mary Poppins wraca (1935)
  • Mary Poppins otwiera drzwi (1943)
  • Mary Poppins w parku (1952)
  • Mary Poppins od A do Z (1962)
  • Mary Poppins w kuchni (1974)
  • Mary Poppins na ulicy Czereśniowej (1982)
  • Mary Poppins i numer 18 (1988)

Niania-czarodziejka pojawia się wraz ze wschodnim wiatrem, kiedy pani Banks szuka opiekunki dla swoich dzieci. Mary Poppins ma niezwykłe podejście do dzieci i dlatego radzi sobie lepiej niż poprzednie guwernantki, jednocześnie nie jest zbyt miła ani nawet ładna. Co więcej, jest dość oschła i bywa też sarkastyczna, jednocześnie nie znosi sprzeciwu i jest wprost niebywale próżna. Dzięki niej rodzeństwo przeżywa zabawne i wspaniałe przygody.

Mary Poppins powraca 19 grudnia

W najnowszej adaptacji, Mary Poppins powraca, w tytułową rolę wciela się Emily Blunt. Film będzie można obejrzeć od 19 grudnia. Jeżeli jeszcze nie widzieliście zapowiedzi, to wrzucam ją poniżej. Książki z serii Mary Poppins znajdziecie w tym miejscu.

Wybieracie się na ten film?