Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - nowe wymagania

Pandemia powoduje wiele zamieszania w różnych obszarach życia, między innymi wymusiła sporo zmian w systemie edukacji. W listopadzie Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało modyfikacje w przyszłorocznych egzaminach, czekających młodych ludzi w całej Polsce. Parę dni temu minister Czarnek ogłosił kolejne zmiany. Czas mija nieubłaganie, na horyzoncie rysuje się już matura 2021 – nowe wymagania koniecznie trzeba śledzić na bieżąco, żeby wiedzieć, na czym się stoi. Dlatego najważniejsze informacje streściłam dla Was poniżej.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - nowe wymagania

Egzamin ósmoklasisty i matura 2021 – nowe wymagania

Jakie najistotniejsze zmiany wprowadza i jakie poprzednie ustalenia zatwierdza nowe rozporządzenie, podpisane przez ministra Przemysława Czarnka 16 grudnia 2020 roku?

Przede wszystkim podtrzymuje najważniejszą modyfikację: zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu ósmoklasisty i matury w 2021 roku określony jest przez specjalnie przygotowane wymagania egzaminacyjne, a nie (jak w poprzednich latach) przez podstawę programową. Dzięki temu uczniowie zobowiązani są do opanowania okrojonego zakresu materiału.

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 - nowe wymagania

Matura 2021: najważniejsze zmiany

Po pierwsze, nowe rozporządzenie utrzymuje zmianę zapowiadaną w listopadzie. To znaczy, że w 2021 nie trzeba przystępować do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, aby zdać maturę.

Wielu uczniów i nauczycieli zgłaszało wątpliwości, co do konieczności zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego. Młodzi ludzie często mówili o tym, że ta część egzaminu zabiera dużo czasu na przygotowania, a wyniki z ustnej matury w miażdżącej większości przypadków nie mają żadnego wpływu na rekrutację na studia. Ministerstwo przychyliło się do wniosków maturzystów i ustaliło, że przystąpienie do egzaminów ustnych będzie nieobowiązkowe.

Uczniów z pewnością zainteresuje także możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Na razie ministerstwo nie podało szczegółów w tej kwestii, taka możliwość została jednak zasygnalizowana.

Więcej informacji o egzaminach w 2021 r.

Zmiany w egzaminach omówili na konferencji prasowej minister Przemysław Czarnek oraz wiceminister Maciej Kopeć. Jeśli szukacie szczegółowych informacji o egzaminach z poszczególnych przedmiotów, obejrzyjcie nagranie:

Zobacz także: