scrabble-15546_960_720Czy wiedzieliście, że jest coś takiego jak międzynarodowe słowo roku? Zgadza się. Co roku wybierany jest jeden wyraz, który najtrafniej określa minione dwanaście miesięcy. Przekonajcie się sami, co tym razem zdaniem ekspertów najlepiej opisuje mijający rok.

Międzynarodowe słowo roku – zwycięzca

Tym razem swoją świetność przeżywa słowo Post-truth, w Polsce rozumiane, jako post-prawda. Co właściwie niesie za sobą ów termin? Już tłumaczymy. Jest to sytuacja, w której opinia publiczna jest kształtowana nie za pomocą faktów, a emocji i subiektywnych przekonań poszczególnych jednostek. Na tegoroczny wybór owego słowa miał wpływ, jak podkreślają redaktorzy, Brexit Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jak również wybory Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak się okazuje, użycie wybranego terminu wzrosło aż o dwa tysiące procent. Zaś sama idea takiego konkursu ma za zadanie przedstawić użytkownikom języka zamiany w nim zachodzące.

Post-truth miało niełatwe zadanie, gdyż zostało wybrane z puli aż 150 milionów innych słów, które zebrano na potrzeby konkursu. Organizacją całego przedsięwzięcia zajmuje się Oxford Dictionaries, wydawnictwo angielskie, które czytelnicy kojarzą głównie ze sztandarowych produktów oficyny tj. np. słowniki Oxford Dictionary of English.

Warto podkreślić, że tegoroczny wybór z pewnością jest mniej kontrowersyjny od poprzedniego roku. Dla przypomnienia, w roku 2015 Oxford Dictionaries za międzynarodowe słowo uznało piktogram – emoji, czyli popularną emotikonę używaną w komunikacji drogą elektroniczną. Chodzi dokładnie o „twarz ze łzami radości”, która zastąpiła popularne „LOL”.

Jak więc widać, międzynarodowe słowo roku: Post-truth, budzi obecnie mniej kontrowersji. A czy wy zgadzacie się z takim wyborem?  Uważacie, że ów termin rzeczywiście trafnie opisuje fakt, jakimi ludźmi jesteśmy w roku 2016? A może macie jakieś własne propozycje? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami na ten temat!