Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Dziś, 2 kwietnia, jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Czy wiecie, że obchodzimy to święto co roku, w rocznicę śmierci najsłynniejszego baśniopisarza – Hansa Christiana Andersena. Z tej okazji zachęcam Was do tego, żebyście zrobili książkowy prezent jakiemuś małemu czytelnikowi. Oczywiście, w rocznicę śmierci duńskiego autora, możecie wybrać któreś z wydań jego klasycznych baśni. Ja mam to wydanie z ilustracjami Jana Marcina Szancera. To piękne grafiki, które mnie rozczulają, bo pamiętam je z zaczytanego na śmierć zbioru baśni Andersena z mojego dzieciństwa. Możecie też wybierać wśród wielu innych ciekawych książek dla dzieci.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
W ofercie księgarń jest mnóstwo książek dla najmłodszych. Jednak tylko cześć z nich to książki wartościowe. Obok nich znajdziemy mnóstwo książeczek, których jedyną zaletą są kolorowe ilustracje…
Jeżeli jesteście rodzicami małych czytelników, to z pewnością zwracacie uwagę na to, żeby książka była dostosowana do wieku, możliwości i zainteresowań dziecka. Na tych aspektach powinniście też się skupić, jeżeli nie macie dzieci, a chcecie jakiemuś milusińskiemu zrobić książkowy prezent.
Wiem, że nawet Ci książkoholicy, którzy sami czytają dużo i mają całkiem niezłe rozeznanie na temat nowości wydawniczych i literatury w ogóle, to już niekoniecznie interesują się literaturą dziecięcą. Jeżeli szukamy ciekawej książki dla dziecka, przy tym nie mamy wielu pomysłów, to zawsze możemy sięgnąć po klasykę. To książki, które już od wielu lat, nawet pokoleń, kradną dziecięce serduszka (w czytelniczym serduszku mojego synka aktualnie mieszkają Muminki). Jednocześnie nie obawiajcie się sięgać po nowości wydawnicze. Bo cały czas na półki księgarń trafiają wartościowe książki. Nie byłabym sobą, gdybym nie wybrała dla Was kilku z nich. 😉
Książki dla dzieci. Nowości, na które zwróć uwagę
Bose stópki. Joga dla dzieci Karin Lundstrom, Filippa Odeval
To pięknie ilustrowana książka, która dzięki baśniowych opowieściom zachęci dzieci ćwiczeń. Maluchy nie tylko poćwiczą oddychanie, równowagę czy umiejętność skupienia uwagi, ale też będą się przy tym świetnie bawić. Co więcej, opowieści z książki są niezwykle ciekawe, a samo wydanie zachwyca ilustracjami.
Jestem pewna, że już trzyletnie dzieci, będą w stanie powtórzyć poszczególne ćwiczenia.
Tysiąc i jedna mrówka Joanna Rzezak
Ta książka mnie urzekła. Z jednej strony świetnie sprawdzi się do aktywnego czytania razem z dzieckiem, z drugiej sprawi frajdę dzieciom, które już same radzą sobie z czytaniem.
Możemy się z niej wiele dowiedzieć nie tylko o mrówkach i ich życiu, ale też o przyrodzie. Odkrywamy sekrety lasu z niemalże mrówczej perspektywy. 😉
O Lence, Antku i planowaniu Beata Ostrowicka
Książka z serii Poczytam Ci mamo. Jak wskazywać by mogła już sama nazwa cyklu, jest dedykowany dzieciom, które uczą się samodzielnie czytać.
Warto zwrócić uwagę nie tylko na kolorowe ilustracje, ale też na dużą czcionkę, która ułatwia czytanie początkującym książkoholikom.
Atlas przygód dinozaurów Emily Hawkins
To piękny atlas, który spodoba się wszystkim małym fanom prehistorycznych gadów, dlatego że poza dawką informacji (w bardzo przystępnej formie) jest w nim mnóstwo przepięknych ilustracji.
Kilka nowości dla najmłodszych czytelników
Wybrałam też kilka nowych książek, które zostały stworzone z myślą o najmłodszych milusińskich. To książeczki, które zachęcają do mówienia pierwszych słów. Zatem jeżeli poszukujecie czegoś odpowiedniego dla malucha, który dopiero zaczyna naukę mówienia – te książki będą strzałem w dziesiątkę.
Może z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci też chcielibyście polecić naszym czytelnikom piękne książki?
Czy jakaś książka z dzieciństwa była dla Was wyjątkowo ważna?<