Książki dla dzieciRecenzje

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat – recenzja książki

Chcesz, aby twoje dziecko było niezależne, samodzielne i z chęcią odkrywało otaczającą je rzeczywistość? Poznaj metodę Marii Montessori! W książce Montessori dla każdego Małgorzaty Ceremugi znajdziesz zestawy ćwiczeń wspierających naturalny rozwój malucha na wszystkich płaszczyznach życia.

Metoda Montessori ostatnimi czasy bardzo zyskała na popularności. Większość rodziców dzieci w wieku przedszkolnym zapewne spotkała się z tym pojęciem, a już na pewno wszyscy przynajmniej raz w życiu widzieli zdjęcia dziecięcych pokojów urządzonych zgodnie z tą filozofią.

Mówią Wam coś małe stoliczki i krzesełka, otwarte półki oraz materacyki do spania położone na niskich stelażach? Tak powinno właśnie wyglądać otoczenie dziecka, w którym ma rozwinąć swoją samodzielność. Swobodny dostęp do ubrań i zabawek daje bowiem maluchowi poczucie sprawczości i ogranicza rolę dorosłego. Bo naczelną zasadą tej metody jest:

Pomóż mi samemu to zrobić!

Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że dorosły z kontrolera zamienia się w towarzysza – jego zadanie ogranicza się do pokazania jakiejś umiejętności, a nie kontrolowania i poprawiania błędów malucha.

Dziecko zyskuje swobodę wyboru miejsca pracy oraz aktywności, jaką chce się zająć. Nie ma też kar i nagród, a miejsce kolorowych i świecących zabawek zajmują naturalne materiały – drewniane układanki, zdjęcia zwierząt, kasza, groch i żywe rośliny.

Książka Montessori dla każdego pełna jest przykładów aktywności i ćwiczeń, dzięki którym dzieci zdobędą umiejętności manualne oraz podstawową wiedzę o otaczającym je świecie.

Montessori dla każdego – co znajdziemy w książce?

Książka Montessori dla każdego została podzielona na pięć części. Każda z nich zawiera ćwiczenia i zadania poświęcone innemu aspektowi świata. Mamy tu więc życie codzienne, zmysły, kształty i kolory, język, matematykę oraz kosmos (rozumiany jako planety i gwiazdy, ale także obejmujący całe bogactwo Ziemi – faunę, florę, pogodę, historię i geografię). Rozdziały poprzedzone są wstępem ze wskazówkami dla rodziców oraz podstawowymi pojęciami pedagogiki Montessori.

Dziecko pracując z tą książką, będzie wycinać, kleić, posypywać piaskiem lub kaszą, wodzić palcem po kształtach i dorysowywać brakujące elementy. Pozna także litery i cyfry, kontynenty, flagi państw, planety, zwierzęta, drzewa i rośliny oraz szkielet człowieka. Dzięki dużemu zróżnicowaniu poleceń maluch ma szanse zdobywać wiedzę przy pomocy wszystkich zmysłów, co znacząco usprawnia procesy uczenia się.

Czego nie znajdziecie w Montessori dla każdego? Kolorowych ilustracji i naklejek. Rysunki są utrzymane w stylistyce rycin, a litery i polecenia zaprojektowano pismem pisanym. Wszystko jest też realistyczne i bliskie codziennemu życiu– nie ma tu księżniczek czy bajkowych postaci, są za to dzieci, dorośli i zwierzęta.

Dla kogo?

Książka przeznaczona jest dla dzieci od 3 do 7 roku życia. Mogą ją wykorzystywać absolutnie wszyscy rodzice, nie tylko ci, którzy posyłają swoje dzieci do placówek w stylu Montessori. Jeśli chcesz wprowadzić swojemu dziecku elementy tej pedagogiki, śmiało możesz to zrobić samodzielnie w domu. Książka przydatna jest także w edukacji alternatywnej, jako podręcznik przedszkolaka uczonego przez opiekunów.

Ja jestem zachwycona tą książką i jako pedagog wykorzystujący w swojej pracy z dziećmi elementy Montessori, z czystym sumieniem polecam!

Książkę Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat Małgorzaty Ceremugi kupisz tutaj >>

Ocena Malwiny
 • 10/10
  Jak mocno książka mnie wciągnęła? - 10/10
 • 9/10
  Jak oceniam ilustracje? - 9/10
 • 10/10
  Czy warto przeczytać tę książkę ponownie? - 10/10
 • 9/10
  Czy bohaterowie wzbudzili sympatię? - 9/10
9.5/10

Fragment recenzji

Dziecko pracując z tą książką, będzie wycinać, kleić, posypywać piaskiem lub kaszą, wodzić palcem po kształtach i dorysowywać brakujące elementy. Pozna także litery i cyfry, kontynenty, flagi państw, planety, zwierzęta, drzewa i rośliny oraz szkielet człowieka. Dzięki dużemu zróżnicowaniu poleceń maluch ma szanse zdobywać wiedzę przy pomocy wszystkich zmysłów, co znacząco usprawnia procesy uczenia się.

Sending
User Review
0/10 (0 votes)