Biografia Reinholda Messnera to nie lada gratka dla wszystkich miłośników literatury faktu i życiorysów znanych i cenionych osób w danej dziedzinie. Reinhold Messner dokładnie 4 lata temu skończył 70 lat. Najlepszy himalaista świata uznał, że to doskonała okazja, by podsumować swoje dotychczasowe osiągnięcia, jak i życie. Tym samym w ręce Czytelników trafiła biografia pt. O życiu. Lektura przypadnie do gustu wielbicielom gór i tym, którzy są po prostu ciekawi człowieka. Jeśli zatem poszukujecie interesujących książek o nietuzinkowych osobowościach, trafiliście idealnie. Koniecznie sprawdźcie, co ten wyczynowiec ma ciekawego do powiedzenia nie tylko na temat górskich wspinaczek.

Biografia Reinholda Messnera – ciekawa opowieść o przewrotnym życiu

W prezentowanej dziś książce odbiorcy znajdą 70 krótkich rozdziałów, które autor podzielił na trzy części. Z pierwszej Czytelnicy dowiedzą się, jak u Reinholda Messnera zaczęła się miłość do gór oraz jak wyglądało jego dzieciństwo.

W drugiej autor zastanawia się, jakie wyzwania niosą za sobą góry i nad sensem samej wspinaczki. To opowieść o granicy życia i śmierci, która dzieli dwa światy. Nie zabraknie tu wstrząsających przeżyć samego Messnera. Podczas wspólnej wyprawy na Nanga Parbat zginął jego młodszy brat Günther. Do dziś nie wyjaśniono okoliczności tej śmierci, co nieustannie wypominają mu dziennikarze i inni wspinacze. Messner w pewnym momencie przestał z nimi dyskutować:

Nie widzę już powodu, by prostować rozmaite teorie.

Natomiast trzecia część to rozważania na temat bardziej ogólnych wartości. Pojawiają się tematy, które najbardziej interesują Messnera: sztuka, piękno, moralność, zemsta, Bóg, rytuały, rodzina, duma czy cierpienie. Ale to oczywiście nie wszystko. Znajduje się tu także rozdział pt. Yeti. Messner pisze z wyczuwalnym dystansem, mówi ciszej, łagodniej – nie kończy życia, kariery, nie odrzuca zainteresowań, po prostu podsumowuje swoje 70 lat.

Biografia Reinholda Messnera pt. O życiu znajduje się tutaj. Jeszcze raz gorąco polecamy ją wszystkim miłośnikom literatury faktu oraz nietuzinkowych biografii ciekawych i sławnych ludzi. Sprawdźcie, co takiego do powiedzenia ma ten niekwestionowany mistrz górskich wspinaczek.